Urheilulehti kirjoitti torstaina lähteisiinsä vedoten, että Suomen A-maajoukkueen keskikenttämies Mika Väyrynen olisi Itävallassa neuvottelemassa Red Bull Salzburgin kanssa sopimuksesta. SuomiFutis.com-sivusto sai asiaan vahvistuksen suoraan Salzburgista: ”Väykän” kontrahti on erittäin lähellä toteutua!

Salzburgista kerrotaan, että seuran hollantilaisvalmentaja Ricardo Moniz on ollut erittäin tyytyväinen Väyrysen esiintymiseen testeissä. Suomalainen on myös torstaina läpäissyt seuran lääkärintarkastuksen.

//

Allekirjoitus jo perjantaina?

Red Bull Salzburg on luvannut kertoa suomalaiselle testipelaajalle jo huomenna perjantaina päätöksensä sopimustarjouksen suhteen. Todennäköistä on, että kontrahti allekirjoitetaan heti perjantaina ja Väyrynen liittyy joukkueen vahvuuteen välittömästi.

Salzburgin riveissä pelaa jo Väyrysen Huuhkaja-toveri Petri Pasanen, joka siirtyi Itävaltaan syksyllä saksalaisesta Werder Bremenistä. Väyryselle kaavaillaan näillä näkymin pelintekijän roolia, johon salzburgilaiset yrittivät elokuun lopulla istuttaa PSV Eindhovenin 26-vuotiasta Otman Bakkalia. Siirto kariutui kuitenkin viime metreillä.

//