Teemu Pukki: Haluan oppia Raulilta ja Huntelaarilta

FC Schalken tuore suomalaisvahvistus Teemu Pukki sai ensimmäisenä työpäivänään Gelsenkirchenissä harjoitusten ohella totta kai vastailla myös seuran pressiosaston kysymyksiin. Huuhkaja-kärjen haastattelu julkaistiinkin perjantaina saksalaisseuran verkkosivuilla.

– On hienoa olla täällä. Saavuin paikalle jo torstaina ja minut otettiin ystävällisesti vastaan. Asun aluksi hotellissa seuran harjoituskeskuksen yhteydessä, Pukki selvitti kuulumisensa.

HJK:n entinen kärkimies paljasti odottavansa eritoten pelaamista ja treenaamista espanjalaistähti Raulin kanssa.

– Minulle on erinomaista päästä pelaamaan Raulin ja Klaas-Jan Huntelaarin kanssa. Haluan oppia heiltä ja parantaa osaamistani. Jo lapsena katselin Raulin otteita telkkarista ja ihailin hänen pelityyliään. Nyt olen iloinen saadessani pelata hänen kanssaan samassa seurassa.


Edellinen artikkeliKautonen: Meillä on A ja B -vaihtoehdot
Seuraava artikkeliVäyryselle tarjous, päättää maanantaina