Helsingin Jalkapalloklubin hyökkääjä Jarno Parikka myöntää OrsaSportin sivuilla, ettei ole tyytyväinen helsinkiläisseurassa saamaansa peliaikaan. Jatko HJK:ssa ei ole varmaa.

– Itselleni kausi oli kuitenkin aika vaikea, sillä tavoittelin isompaa roolia kuin minkä onnistuin saavuttamaan. Jatkoni on toistaiseksi avoinna, mutta toivon sen selviävän mahdollisimman pikaisesti, Parikka kertoo.

Kärkimies esiintyi päättyneellä kaudella 19 liigapelissä, joista kymmenessä aloituskokoonpanossa. Peliminuutteja kertyi 805 eli keskimäärin ainoastaan 42 per pelattu matsi. Maaleja Parikka tehtaili kauden 2011 Veikkausliigassa kolme kappaletta.

”Joukkueemme säilytti tasonsa”


//

Hyökkääjällä on selkeä käsitys siitä, miksi tuplamestaruuteen rynninyt HJK oli tällä kaudella niin ylivoimainen.

– Menestyksemme perustuu toimivaan kokonaisuuteen. Laaja ja laadukas pelaajamateriaali, erinomainen valmennus sekä koko taustaorganisaatio ansaitsevat suuren kiitoksen. Työntekomme on ollut systemaattista, ja kehitystä tapahtuu koko ajan.

– Joukkueemme säilytti pelaajasiirroista huolimatta tasonsa sarjan alusta loppuun, Parikka tietää.

//