Huh, mitkä maalijuhlat! Suomi ilotteli MM-karsintavoittoon kauniilla osumilla
Suomen naisten jalkapallomaajoukkue kohtasi MM-karsintaottelussa Slovakian Helsingissä tiistaina.
Aurinkoinen Töölö ja Helmarit tarjoilivat suomalaisyleisölle sitä, mitä se oli tullut hakemaan: Suomi kaatoi slovakialaiset 4–2 upeilla onnistumisilla.
Etenkin Helmarien avausosumassa riitti katsojille hämmästelemistä. Katariina Kosola taiteili jo neljännellä minuutilla yhden vuoden hienoimmista maaleista. Kosola nappasi pallon vauhdista itselleen kantapääkopautuksella. Pallo lennähti korkealle, ja Kosola jatkoi eteenpäin ottaen pallon ilmasta juoksussa itselleen. Lopuksi tarkka viimeistely, ja Suomi johtoon.
Marko Salorannan ryhmä jatkoi vakuuttavaa hyökkäyspeliään, kun takana oli parikymppinen. Uransa sadannen maaottelun pelannut Adelina Engman viimeisteli 2–0-maalin lähietäisyydeltä. Maalia edelsi Helmarien vahva kaksinkamppailupelaaminen ja työskentely joukkueena maalipaikan luomiseksi.
Aivan menojaan Suomi ei mennyt, sillä Slovakia pääsi kaventamaan 35. minuutilla Klaudia Fadován osumalla.
Onnistuneita vaihtoja
Toisella puoliskolla Suomen vaihdot onnistuivat. Kentälle tullut Vilma Koivisto oli alustamassa tilannetta, jossa Engman keskitti toisen vaihdosta tulleen eli Pauliina Nyströmin päähän. Keskitys oli tarkka vauhdistakin, ja Nyström oli oikeaan aikaan oikeassa paikassa puskemassa Suomelle kolmannen osuman.
Vain minuutteja myöhemmin Slovakia pääsi jälleen maalin päähän. Koiviston kopautus boksissa johti rangaistuspotkuun, ja Patricia Hmirová iski tarkasti oikeaan kulmaan tolpan juureen.
Slovakia ei pysynyt kauaa lähellä, sillä Eva Nyström pääsi iskemään 4–2-maalin pian takaiskun jälkeen. Kapteeni puski ensin, ja sai irtopallon takaisin itselleen ja niittasi Suomelle vapauttavan osuman.
Parannettavaakin oli
Päävalmentaja Saloranta kommentoi ottelun tapahtumia pelin jälkeen Ylen haastattelussa.
– Paljon hyviä asioita, mutta ekan jakson viimeisellä vartilla ja toisella jaksolla oli hetkiä, joissa pakotimme peliä ja teimme pakottamattomia virheitä. Ote hieman karkasi. Hyökkäyssuuntaan loimme paikkoja ja olimme tehokkaita, mutta maalintekokilpailuihin ei kannata lähteä.
Saloranta oli tyytyväinen siihen, että Suomi sai otteluun vahvan alun.
– Kokonaisuudessa oli paljon hyvää. Mutta on selkeää, että haluamme olla parempia ja vaikeat hetket eivät saisi kestää niin kauan.
Kohti Latviaa
Kapteeni Eva Nyström oli myös Ylen haastattelussa pelin jälkeen.
– Loimme paljon paikkoja, olisimme omasta mielestäni voineet tehdä lisääkin. Mutta olen tyytyväinen neljään maaliin.
Myös Nyström löysi pelistä parannettavaa, vaikka pääosin peli oli Helmarien hallussa.
– Etäisyydet ehkä vähän kasvoivat, emmekä aina olleet hereillä, kun menetimme palloja. He saivat niistä luotua paikkoja. Pitää olla tyytyväinen voittoon.
Suomi on pelannut B-karsintaliigan lohkossaan nyt kolme ottelua. Helmareille tuli tappio vieraissa Portugalia vastaan, mutta Latvia ja Slovakia ovat kaatuneet kotikentällä. Seuraavaksi on edessä vierasreissu, kun Suomi kohtaa Latvian lauantaina.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Huh, mitkä maalijuhlat! Suomi ilotteli MM-karsintavoittoon kauniilla osumilla
- Minihuuhkajien Japhet Volkmann, 18, jatkaa uraansa Darmstadtissa: ”lloinen seuran osoittamasta luottamuksesta”
- Toni Korkeakunnas debytoi Panevėžysin peräsimessä – sai punaisen kortin: ”Se oli vähän turhaa”
- Napolin omistajalta raju visio – punaiset ja keltaiset kortit pois jalkapallosta
- Ensi kesän MM-joukkue vaihtaa päävalmentajaa – kisoihin aikaa kaksi kuukautta
- Liigajalkapalloilija, 20, kuoli ryöstössä
- ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt
- Brasiliassa hämmentävä ulosajo – hieroi sukuelimiään ja sai punaisen kortin
- Paraguayssa nähtiin erikoinen näytelmä – ”Hassuin maali, mitä olen eläessäni nähnyt”
- ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt
- Toni Korkeakunnas debytoi Panevėžysin peräsimessä – sai punaisen kortin: ”Se oli vähän turhaa”
- Ensi kesän MM-joukkue vaihtaa päävalmentajaa – kisoihin aikaa kaksi kuukautta
- IF Gnistanin alkukausi synkistyi entisestään
- Liigajalkapalloilija, 20, kuoli ryöstössä
- Ranskalaistähti samaan kastiin Zlatan Ibrahimovićin ja Franck Ribéryn kanssa
- Napolin omistajalta raju visio – punaiset ja keltaiset kortit pois jalkapallosta
- Tästä puhuu koko Saksa: Nainen miesten päävalmentajaksi Bundesliigassa
- Brasiliassa hämmentävä ulosajo – hieroi sukuelimiään ja sai punaisen kortin
- Didier Deschamps läksytti U14-pelaajaa: kertoi, mihin virheeseen ei kannata sortua