Juntunen: Saimme suurimman nousulohen

Oulun Palloseura julkaisi tänään seuran lähihistorian merkittävimmän rekrytointinsa, kun mies Tornion Pallo-47 dynastian takaa ryhtyy OPS:n myynti- ja urheilutoimenjohtajaksi. Kari Vaalto tunnetaan todella kovanluokan jalkapalloammattilaisena ja nimenomaan tekijämiehenä.
– Hän on toiminut jalkapallossa kaikilla sektoreilla. Hän on ollut nostamassa TP-47:ää liigaan, hankkinut TV-Taulut seuran varainhankintaan ja ollut rakennuttamassa harjoitushallia Tornioon. Näistä kaikesta hän sai kiitokseksi potkut vuonna 2009. Minä olen kalastellut häntä kaksi vuotta ja nyt saimme suurimman nousulohen, mitä Torniojoesta on koskaan saatu. Saimme bussilastillisen taitoa ja intohimoa organisaatioomme, OPS:n manageri Miika Juntunen suitsuttaa seuran verkkosivuilla.
– Olen huolissani Pohjois-Suomen jalkapallon tulevaisuudesta. PS Kemi tippui Kakkoseen ja RoPS tippui liigasta. Minä näen Oulun potentiaalisena Pohjois-Suomen jalkapallokeskuksena ja Oulun Palloseuran sen lippulaivana ja jatkossakin alueen ykkösjoukkueena. Paljon riittää puhujia, mutta OPS on osoittanut nimenomaan tekoja, Vaalto sanoo.
– Nyt on aika ryhtyä hommiin ja nostaa OPS Veikkausliigaan. Liiganousu on meille vain välitavoite, sillä me aiomme sinne pysyväksi menestyjäjoukkueeksi, Vaalto paaluttaa.
//
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puoli vuotta riitti: Cristiano Ronaldon aisapariksi isolla rahalla hankittu vahvistus siirtyy pois
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa