HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
Suomalaispelaaja Rebecca Viljamaa siirtyy italialaisen suurseuran Juventuksen riveihin. HJK:n kasvatti vaihtaa Helsingin Torinon mustavalkoisiin kesken sopimuskauden, joten siirrosta maksetaan korvaus, seura kertoo tiedotteessaan.
Viljamaa on edennyt koko HJK:n akatemiapolun läpi aina edustusjoukkueeseen saakka. Kaudella 2025 hän pelasi Kansallisessa Liigassa 13 ottelua ja viimeisteli yhden maalin. Liigadebyyttinsä hän teki jo kaudella 2024 ja onnistui heti myös maalinteossa.
HJK-vuosien aikana Viljamaa voitti useita mestaruuksia eri tasoilla, mukaan lukien T18 Suomen mestaruuden, Kansallisen Ykkösen mestaruuden sekä viime kaudella liigajoukkueen kanssa triplamestaruuden.
Viljamaalle siirto Juventukseen on merkittävä askel uralla, ja samalla yksi viime aikojen kovimmista suomalaisista naispelaajasiirroista Italiaan. Juventus kuuluu Euroopan menestyneimpiin naisten seuroihin.
Viljamaa on jo matkustanut Torinoon, ja siirto vietiin maaliin nopealla aikataululla.
– Olen Klubissa kasvanut ihmisenä ja pelaajana. Fiilikset ovat tosi hyvät ja odottavaiset, ehkä vähän jopa jännittää, Viljamaa kommentoi seuran tiedotteessa.
HJK:n urheilutoimenjohtaja Joonas Sarelius uskoo siirron olevan merkittävä myös suomalaisen naisjalkapallon kannalta.
– ”Reben” matka antaa uskoa siihen, että Suomesta ja HJK:n akatemiasta voi ponnistaa Euroopan suurseuroihin, Sarelius toteaa.
Viljamaalla oli sopimus HJK:n kanssa kauden 2027 yli, joten Juventus maksaa siirrosta korvauksen.
LUE MYÖS:
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille