32-vuotias Ryan Williams onnistui maalinteossa, kun Intia ja Panama pelasivat perjantaina 1–1-tasapelin ystävyysottelussa.

Maali oli Williamsille toinen Intian A-maajoukkueessa. Otteluita on koossa vasta kolme.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

Linkki julkaisuun Redditissä.

Ennen kuin Williams vaihtoi edustusoikeutensa Intian maajoukkueeseen hän pelasi yhden ottelun myös Australian paidassa. Aikaa on reilut seitsemän vuotta siitä, kun hän pyörähti kentällä noin vartin Etelä-Koreaa vastaan.

Williamsin anglointialainen äiti on kotoisin Mumbaista. Voidakseen edustaa Intiaa laitahyökkääjän oli hiljattain luovuttava Australian kansalaisuudesta, koska Intia ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta.

Australian passi sijoittuu seitsemänneksi Henley Passport Indexin vuoden 2026 vertailussa (ulkoinen linkki).

Intia on jaetulla 82:nnella sijalla yhdessä Algerian ja Mauritanian kanssa.

Vain harvat ovat ottaneet samanlaisen riskin kuin Williams. Olympics.com kertoo, että ensimmäinen heistä oli japanilaissyntyinen Arata Izumi, joka edusti Intiaa yhdeksässä maaottelussa vuosina 2013–2014 (linkki).

Uusi kausi Intian liigassa potkaistaan käyntiin 10. lokakuuta. Perthissä syntynyt Williams aloittaa neljännen kautensa Bengaluru FC:ssä.

Hän on pelannut aiemmin urallaan muiden muassa Fulhamissa, Portsmouthissa ja Oxford Unitedissa.

LUE MYÖS: