Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin
Virheellisiä uutisia Israelin maajoukkuepelaajasta Sayed Abu Farchista levisi torstaina ja perjantaina sen jälkeen, kun joukkue oli hävinnyt Itävallalle maalein 1–3.
20-vuotias Abu Farchi oli juhlinut maaliaan Israelin kannattajien edessä ottamalla kulmalipun käteensä ja pitämällä sitä suoraksi vetämänsä käden varassa.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Muun muassa Ilta-Sanomat puhui ”ampumistuuletuksesta”.
Jerusalemilaistoimittaja Ben Green kirjoitti X-tilillään perjantaina, että myös Ison-Britannian yleisradioyhtiö BBC oli väittänyt otsikossaan, että Abu Farchi olisi näytellyt aseella ampumista.
Kaikessa hiljaisuudessa BBC kuitenkin muutti otsikkonsa muotoon:
– Israelin pelaaja ajettiin ulos maalijuhlinnan takia.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Middle East 24:n mukaan samanlaista uutisointia nähtiin Irlannissa, eli Abu Farchin maalituuletusta pidettiin ampumiseen viittaavana (ulkoinen linkki).
Juttuja kehysti tai on kehystänyt Gazan sota.
Israel on tehnyt lukuisia väkivaltaiskuja ääri-islamistisen palestiinalaisen terroristijärjestö Hamasin hallitsemaan Gazaan. Globalis-tietokannan mukaan infrastruktuuri Gazassa on tuhoutunut sodassa lähes kokonaan. Gazalaisia on kuollut yli 74 000, esittää alueen terveysministeriö.
Erotuomari Georgi Kabakov vahvisti torstain otteluraportissaan, että hän oli otaksunut Abu Farchin matkivan aseella ampumista. Oletus on looginen, sillä Abu Farchi oli lopuksi heilauttanut kulmalipun ilmaan kuin rekyylin vaikutuksesta.
Itävaltalaiselle ORF:lle työskentelevä Israelin kirjeenvaihtaja Nikolaus Wildner huomautti kuitenkin perjantaina, ettei eurooppalaisessa mediassa levinnyt tulkinta käy järkeen:
– [Abu Farchi] on muslimi [ja] arabi.
– Kuten muutkaan israelilaiset arabiurheilijat, hän ei laula Israelin kansallislaulua, koska siinä viitataan suoraan juutalaisuuteen, jota monet Israelin arabit eivät tunnista itsessään.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Wildnerin mukaan Abu Farchi on kotoisin Baqa al-Gharbiyyasta, jonka asukkaat ovat islaminuskoisia arabeja.
Viime parlamenttivaaleissa Baqa al-Gharbiyyan asukkaista vain prosentti äänesti vaalit voittanutta oikeistoblokkia, jota veti nykyinen pääministeri Benjamin Netanjahu.
Abu Farchi esittikin tuuletuksellaan biljardin pelaamista. Kulmalippu oli biljardikeppi.
– Abu Farchi juhlii kaikkia maalejaan noin – kuka tahansa voi itse nähdä [sen], Israelin päävalmentaja Ran Ben Shimon sanoi pelin jälkeen.
The Telegraph kertoo, että Abu Farchi käytti samaa tuuletusta pelatessaan edellisessä seurassaan Maccabi Tel Avivissa. Hyökkääjä siirtyi MLS-joukkue Colorado Rapidsiin aiemmin tässä kuussa.
Muokattu viimeksi 27.9. klo 10.41: Lisätty kolmanneksi viimeinen kappale.
LUE MYÖS:
- Some nauraa ranskalaispelaajan hölmöilylle – ”Vuosikymmenen omituisin maali”
- Ratkesiko Veikkausliigan maalikuninkuus jo nyt?
- ”Viime yönä tehtiin yksi parhaista maaleista jalkapallohistoriassa”
- Lionel Messille kunniaa – uusi kasvi löydetty
- Italialaiskomeetta iski hattutempun ja teki Serie A -historiaa – vaihdossa odotti vihainen valmentaja
- Pitkä Veikkausliiga-taival on ohi – putoaja ja karsija selvillä
- Robert Ivanov MTV:lle: ”En ole lopettanut maajoukkueuraani ja haluaisin päästä sinne”
- Otso Liimatta saattaa palata pelikentille sunnuntaina
- Islamofobiset laulut kävivät kalliiksi – tästä napsahti sakko
- Natsikohu: Real Madrid ja La Liga -pomo napit vastakkain
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- BBC: Euroopan futispomot haluavat Arsène Wengerin Fifan johtoon: ”Kyse ei ole rahasta, statuksesta tai egosta”
- Veteraanihyökkääjä saavutti kovan rajapyykin
- KuPS kolmen ottelun tappioputkessa – Miika Nuutinen: ”Jalkapallo laittaa välillä eteen kiperiä tilanteita”
- Vieraskannattajat aiheuttivat ongelmia KuPSin pelissä
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”



