HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
Huuhkajien päävalmentaja Jacob Friis torjuu jyrkästi väitteet siitä, että Palloliiton strategiset tavoitteet vaikuttaisivat hänen pelaajavalintoihinsa. Friis kommentoi asiaa Helsingin Sanomien haastattelussa ja ärsyyntyi, kun keskustelu viime päivien pelaajavalinnoista nostettiin esiin.
– Se on luultavasti typerin asia, jonka olen koko jalkapallourani aikana kuullut, Friis sanoi HS:lle. Hänen mukaansa hän ei hyväksyisi tilannetta, jossa joku yrittäisi sanella, ketä hänen pitäisi valita tai jättää valitsematta.
Keskustelu sai alkunsa siitä, että Matias Siltanen, Otto Ruoppi ja Luka Hyryläinen valittiin A-maajoukkueen sijaan Pikkuhuuhkajiin. Kaikki kolme ovat nousseet viime aikoina vahvasti esiin, minkä vuoksi valinnat herättivät kysymyksiä Palloliiton mahdollisesta vaikutuksesta. Friisin mukaan päätökset ovat kuitenkin täysin hänen omiaan.
– Minä valitsen pelaajat ensin, ja sen jälkeen kaikki tehdään erittäin hyvällä ja ammattimaisella tavalla, Friis painotti. Hän kertoi luottavansa Palloliiton työntekijöihin ja korosti myös hyvää yhteistyötään alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajan Mika Lehkosuon kanssa.
Friisin mukaan nuoren pelaajan lahjakkuus ei yksin takaa paikkaa A-maajoukkueessa. Valinnoissa huomioidaan muun muassa pelaajan pelipaikka, kilpailutilanne ja se, kuinka valmis hän on juuri tällä hetkellä pelaamaan Huuhkajissa. Friis nosti esiin useita nuoria pelaajia, jotka ovat jo saaneet mahdollisuutensa A-maajoukkueessa, kuten Juho Lähteenmäen, Adrian Svanbäckin, Samuli Miettisen, Adam Marhievin, Ville Kosken ja Topi Keskisen.
Friis ei myöskään halua Huuhkajien jäävän murehtimaan Kansojen liigan aiempia tuloksia. Suomi pelaa tällä hetkellä C-liigassa, mutta päävalmentajan mukaan joukkueen on hyväksyttävä nykyinen tilanteensa ja keskityttävä siihen, miten tasoa voidaan nostaa. Hänen mukaansa Huuhkajilla on edelleen selkeä tavoite pelata tulevaisuudessa korkeammalla tasolla.
– Näen tällä joukkueella tulevaisuuden. En näe tälle joukkueelle päättymispäivää, Friis totesi HS:n haastattelussa.
LUE MYÖS:
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Pikkuhuuhkajien sankari: ”Voitetaan Espanja, aika sairasta!”
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”
- KTP palaa Veikkausliigaan
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Pikkuhuuhkajien sankari: ”Voitetaan Espanja, aika sairasta!”