Saksan maajoukkueen ja valioliigaseura Arsenalin entinen maalivahti Jens Lehmann ruotii kovin sanoin suomalaishyökkääjä Teemu Pukin nykyään edustamaa FC Schalkea.

Lehmannista oli lähellä tulla Pukin seurakaveri täksi kaudeksi, mutta siirto kariutui veskarin mukaan gelsenkircheniläisten epäammattimaiseen toimintaan.

– Seura vuoti viime kesän neuvottelumme medialle. Minulle se oli erittäin epämiellyttävää ja teki Schalkesta epäuskottavan. Seuran olisi pitänyt hoitaa asia paremmin, Lehmann valittaa SportBild-lehden haastattelussa.

”Seura alkoi puhua palkka-asioistani julkisuudessa”


Lehmann pelasi vuosina 1987-1998 Schalken paidassa ja on erittäin pettynyt aiemman suosikkijoukkueensa toimintaan.

- Neuvottelujen lopussa kukaan ei enää tiennyt, kenellä on päätäntävalta palkkaamiseni suhteen. Minä olin joka tapauksessa huonossa välikädessä seuran alettua puhumaan palkka-asioistani julkisuudessa.

- Kaiken huippu oli, että silloinen päävalmentaja Ralf Rangnick ei oikein osannut itse päättää, mitä tehdä. Lopulta hän ilmoitti eräänä sunnuntaina lehtien palstoilla, että seuravana keskiviikkona seura aikoo ilmoittaa minulle, ettei se palkkaa minua, Lehmann jyrisee.