Galatasaray-luotsi: ”Kuusivuotiaatkin tietävät kuinka Real pelaa”

Kuva: Getty Images
Galatasaray lähtee haastamaan Real Madridia Mestarien liigan puolivälierissä. Avausosa pelataan keskiviikkona Espanjassa ja tuskin mikään isäntien pelissä tulee yllättämään turkkilaisseuran kokenutta valmentajaa Fatih Terimiä.
– Emme pelaa vain yhtä maailman parasta joukkuetta vastaan, vaan myös seuraa, missä on maailman ehdoton huippuvalmentaja, Terim kehuu Marca-lehdelle Realin vastapariaan Jose Mourinhoa.
– Realista ei ole paljon kerrottavaa. Jopa kuusivuotiaat tietävät kuinka Real pelaa. He sekä Barcelona ovat kaksi parasta seuraa maailmassa ja onnistuvat näyttämään sen lähes jokaisessa ottelussaan.
Terim mukaan sen lisäksi, että hän on ottelun alla erityisesti tarkkaillut vastustajan peliä, seuraa hän Real Madridin otteita muutenkin tarkasti.
– Katson aina heidän pelejään. Se on älykkäin tapa kehittää itseään valmentajan. Viime viikolla esimerkiksi katsoin kuusi tai seitsemän heidän otteluvideotaan.
Galatasarayn toiveena on kahden entisen Mourinhon suojatin Didier Drogban sekä Wesley Sneijderin huippuesiintymiset. Miehet eivät kuitenkaan ole täydessä kunnossa, koska molemmat olivat ennen tammikuun siirtoaan pitkään sivuissa tosipeleistä.
– Drogba mm. on pelaaja, joka pystyy ratkomaan pelejä itsekseen.. Tilanne ei ole ideaali, koska molemmat olivat pitkään pelaamatta. Olisi upeaa, jos he olisivat 100-prosenttisia, mutta en valita nykytilanteestakaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Naatan Skyttä taas maalinteossa!