Barca-legenda pelkää kahden tähden olevan liikaa: ”En olisi ostanut Neymaria”
Kuva: Getty Images
Maailman kaikkien aikojen parhaisiin pelaajiin lukeutuva sekä pelaajana että valmentajan Barcelonaa edustanut Johan Cruyff epäilee Lionel Messin ja tuoreen hankinnan Neymarin yhteispelin toimivuutta Kataloniassa.
Barcelona teki kesän kuumimman hankinnan, kun se varmisti brassitähden hankinnan brassiseura Santosista 57 miljoonalla eurolla.
– Neymar on lahjakas, mutta katsotaan, kuinka homma alkaa toimimaan kaikkien kanssa Barcelonassa. Siinä voi tulla ongelmia, 66-vuotias hollantilainen kertoi Marca-lehdelle.
– Ongelmia voi tulla esimerkiksi vapaapotkutilanteissa. Neymar on hyvä niissä ja Messikin on osoittanut hallitsevansa sellaiset tilanteen. Kuka ne sitten ampuu? On vielä sellainen asia, että Neymar ja Barcelona ovat Niken tallissa kun taas Messi on Adidaksen miehiä. Tämäkin voi osaltaan sekoittaa soppaa.
”En olisi hankkinut miestä ollenkaan”
Cruyff olisi pohtinut Neymar hankinnan yhteydessä jopa mahdollista Messin myyntiä muualle. Tai toimia siten, että koko riskitilannetta ei olisi päässyt syntymään. – Neymarin tullessa seuraan, itse olisi harkinnut Messin myymistä. Jotkut ovat samaa mieltä kanssani, toiset taas eivät. Tässä puhutaan joukkueesta, pelaajista ja kaikeasta sen ympärillä.. Tässä on paljon pelissä. Siitä syystä huippuluokan miehistöjä on vaikea hallita. – Mikäli parivaljakon peli hitsautuu yhteen, tulee siitä upeata. Tässä on kuitenkin iso riski. Itse en olisi ostanut Neymaria seuraan ollenkaan.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin