Mixu Paatelainen Valko-Venäjästä: ”Fysiikaltaan meitä vahvempi ja suoraviivainen ryhmä”

Huuhkajat valmistautuu parhaillaan kahteen MM-karsintaotteluun Valko-Venäjää vastaan. Joukkueet kohtaavat Helsingin Olympiastadionilla perjantaina 7. kesäkuuta ja neljä päivää myöhemmin A-maajoukkue matkustaa puolestaan vieraspeliin Valko-Venäjälle.
Maajoukkueen päävalmentaja Mixu Paatelainen muistuttaa, että Valko-Venäjä-ottelut eivät ole mikään läpihuutojuttu vaikka maa ei yllä suureen medianäkyvyyteen Suomessa.
– Joukkue on kova, vaikka ei niin tunnettu. Heidän miehet pelaavat viikosta toiseen kovia otteluita. 11 harjoittaa ammattiaan Venäjän pääsarjassa. Kahdeksan edustaa maan mestarijoukkuetta BATE Borisovia, joka pelasi Mestarien liigan lohkovaiheessa ja voitti Bayern Münchenin syksyllä, Paatelainen valotti.
– Tulee yksilö- ja joukkuetasolla kova ryhmä vastaan, mutta emme missään nimessä lähde kumartelemaan heitä. He ovat fysiikaltaan vahvempi ryhmä, hyökkäävät nopeasti ja suoraviivaisesti. Mutta uskon, että kun löydetään oikeanlainen aggressiivisuus sekä syöttöpelissä että puolustuksessa niin saadaan voitto.
Suomi aloittaa ottelun kotikentällä, mitä Mixu pitää tärkeänä ja joukkuetta tukevana asiana.
– Tiedän, että saadaan kova kannustus ja Pohjoiskaarre on täydessä laulussa. Se on meille tärkeää ja odotetaan innolla sitä.
Huuhkajat ovat karsintalohkonsa jumbona ja realistiset mahdollisuudet edetä vuoden 2014 MM-kisoihin ovat jo menneet. Lohkon sijoituksella on kuitenkin suuri merkitys tulevien arvokisakarsintojen lohkoarvonnoissa.
Kai Lintinen (Twitter@kailintinen), Helsinki
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen