Arsenalin tanskalaishyökkääjä palaamassa kokoonpanoon: ”Upea mahdollisuus hänelle”
Kuva: Getty Images
Kaksi edelliskautta lainasopimuksilla Sunderlandissa ja Juventuksessa keskinkertaisin tuloksin viettänyt Nicklas Bendtner, 25, on palaamassa yllättäen Arsenalin miehistöön.
The Mirror -lehden mukaan tanskalaishyökkääjä nousisi avauskokoonpanoon, kun Arsenal kohtaa Liigacupissa West Bromwichin ensi keskiviikkona.
Wenger ei suoraan asiaa lupaa, mutta mainitsee miehellä yhä olevan mahdollisuudet nousta vaikka ykköshyökkääjäksi seurassa.
– Bendtner on hyvä hyökkääjä. Tämä on upea mahdollisuus hänelle. Rehellisesti sanottuna, hänen piti jo siirtyä muualle, mutta jäi. Sen vuoksi häntä pitää ajatella yhtenä miehistön varsinaisena jäsenenä, Wenger kertoi.
– Jos hän ansaitsee paikan ennen Olivier Giroud’ta, hän saa sen paikan. Se on simppeliä. Hän hukkasi suuntansa urallaan, mutta hän ei ole paha poika. Hän on mennyt välillä siitä, mistä aita on matalin, mutta ymmärtää nyt, että uralla tulee merkkejä, joihin pitää reagoida.
Arsenal tavoitteli siirtomarkkinoilta suuria kaloja hyökkäykseen, mutta sekä Gonzalo Higuain että Luis Suarez pääsivät karkuun.
Joukkueen ainoat aikuisikäiset hyökkääjät ovat Giroud, jolla on ollut pientä vaivaa koko alkukauden ajan, Bendtner sekä Yaya Sanogo, joka on kuitenkin parhaillaan sivussa loukkaantumisen vuoksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin