Amnesty: Qatarin jalkapallon MM-kisatyömailla ihmisiä kohdellaan kuin karjaa
Qatarille vuodeksi 2022 annetut MM-kisat ovat herättäneet polemiikkia. Ensin tuli selville, että kisoja ei voidakaan pelata kesällä – asia, joka ei käynyt ilmi laisinkaan hakuprosessin aikana – ja kisat ollaan siirtämässä talveen.
Syksyn mittaan on tihkunut tietoa, myös karmeista olosuhteista, missä siirtotyöläiset toimivat rakentaessaan kisapaikkoja ja muuta infrastruktuuria alueelle kisoja varten.
Amnesty Internationalin tuoreen raportin mukaan työläisiä – pääasiassa Nepalista ja muualta Aasiasta – kohdellaan kuin karjaa. He saavat pienempää palkkaa kuin alunperin on luvattu ja muita työehtojakin on muutettu huonommiksi. Palkat ovat olleet myöhässä kuukausia tai niitä ei ole laisinkaan maksettu.
Rakennuttajat eivät virallisesti rekisteröi työläisiä välttääkseen viranomaisten puuttumisen asioihin. Siirtolaisilta on myös passit otettu talteen, joten he eivät pysty poistumaan maasta ilman työnantajansa hyväksyntää.
Työläisiä on kuollut kesän aikana, jolloin lömpötilat nousevat varjossakin jopa 50 asteseen, lähes päivittäin pitkien työpäivien, kuumien olosuhteiden ja turvattomien työolojen vuoksi. Työläisten asuinolosuhteet ovat surkeita.
FIFA on aiemmin kertonut, että kisaisännän vaihtoa ei ole pohdittu, mutta järjestö vaatii Qatarilta toimia olosuhteiden parantamiseksi ja aloittaa prosessin asioiden valvomiseksi (uutinen).
Lue Amnesty Internationalin raportti kokonaisuudessaan tästä.
LUE MYÖS:
- Virallista: Tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket