Andre Villas-Boas lähellä uutta Valioliiga-pestiä – voisi kohdata ex-seuransa jo tapaninpäivänä?

© Kuva: Getty Images

Brittlehti The Timesin mukaan Tottenhamin pois potkimaa Andre Villas-Boasia on jo lähestytty toisen Valioliiga-seuran West Bromwich Albionin toimesta ja tämän olevan seuran ykköskandidaatti uudeksi manageriksi.

WBA on parhaillaan ilman vastuuluotsia, kun seura antoi juuri niin ikään kenkää managerilleen Steve Clarkelle viime viikonloppuna. Villas-Boas sai lähtöpassit Tottenhamista puolestaan maanantaina.

Lehden mukaan West Bromwichin muita valmentajakandidaatteja ovat entinen Liverpool-puolustaja ja Valencia-luotsi Mauricio Pellegrini, ex-Schalke Ralf Rangnick sekä Real Madridin apuluotsina toiminut Paul Clement.

Ei ole vielä selvää, minkä väristä valoa myös suurseuroja Chelseaa ja kotimaansa FC Portoa valmentanut Villas-Boas näyttää statukseltaan paljon pienemmälle WBA:lle.

Villas-Boasille houkuttimena nopealle uudelle pestille on myös se, että WBA kohtaa tapaninpäivänä Tottenhamin Valioliigassa.