Englannin luotsi MM-kisojen lohkostaan: ”Kaksi ykköskorin maata vastassa”
Jalkapallon ensi kesän MM-kisojen alkulohkot arvottiin perjantaina.
Yksi ennalta kovatasoisimmista lohkoista lienee D-lohko, mihin arvottiin Italia, Englanti, Uruguay sekä Costa Rica.
Englannin päävalmentaja Roy Hodgson piti lohkoa kovimpana kaikista kahdeksasta.
– Uruguayssa ja Italiassa meillä on periaatteessa kaksi ykköskorin maata, Hodgson muistuttaa BBC Sportille FIFA:n tuoreimmassa rankkauksessa Uruguay kuudennesta ja Italian seitsemännestä sijasta
– Ennen lohkoarvontaa ei ollut juurikaan skenaarioita, missä saisimme helpon lohkon. Kaikki vaihtoehdot näyttivät hankalilta. Olen kuitenkin täysin positiivisin odotuksin koko tilanteesta.
”Vain yksi peli sademetsäolosuhteissa”
Olosuhteiden perusteella Hodgson pitää avauspeliä Italiaa vastaan hankalimpana, kun joukkue kohtaa Brasilian pohjoisosan Manauksessa. Kaksi jälkimmäistä ottelua pelataan Sao Paulossa ja Belo Horizontessa, jotka ovat lähempänä Englannin perusleiriä. – Olosuhteet pohjoisessa ovat rankat, mutta olemme samassa veneessä Italian kanssa, Hodgson viittaa kuumaan ja kosteaan ilmastoon keskellä sademetsäaluetta. – Muihin peleihin meidän etumme on se, että olemme muuten Riossa, joten meillä on vain yksi pitkä reissu. Jos kaikki pelit olisivat olleet pohjoisessa, siitä olisi tullut hankalaa. Katso tästä kaikkien kahdeksan lohkon joukkueet.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin