VPS:llä ja SJK:lla ensimmäinen virallinen derby lauantaina – ”Kova intensiteetti luvassa”
Kuva: Juha Tamminen
Seinäjoen Jalkapallokerho ja Vaasan Palloseura kohtaa ensimmäisesta kertaa tässä Pohjanmaan derbyssä virallisissa ottelussa. Lohkon tilanne on tasainen, kun sekä VPS että SJK tasasivat pisteet avausotteluissaan FF Jaron kanssa.
Vepsu ja SJK pelaavat nyt ensimmäistä kertaa toisiaan vastaan virallisessa ottelussa pisteistä taistellen. VPS:n kannalta huomio voidaan myös kiinnittää siihen iloiseen asiaan, että Ville Koskimaa palaa kokoonpanoon.
Viimeksi joukkueet kohtasivat toisensa reilu vuosi sitten harjoitusottelussa, josta VPS nappasi 2-1 voiton. Vepsun päävalmentaja Olli Huttunen odottaa kovaa peliä.
– Kyseessä on rakas vihollinen, joka herättää varmasti tunteita. Intensiteetti ottelussa tulee olemaan kova, ehkä jopa kovempi kuin Jaroa vastaan viikko sitten. On oletettavaa, että intensiteettiä löytyy myös katsomosta. Mutta nämä ovat hienoja pelejä. Pitääkin olla otteluita, jotka herättävät tunteita, Huttunen kertoo VPS:n kotisivuilla.
”Vastustaja on tuttu”
Huolimatta siitä, että Vepsu ja SJK eivät ole kilpailullisissa peleissä kohdanneet, Huttunen vakuuttaa vastustajan olevan tuttu. – Olemme seuranneet SJK:a jo viime vuoden. Olemme nähneet erittäin paljon heidän pelaamistaan. Lähes kaikki pelaajat ovat myös tuttuja. Pelitavan tai pelaajien suhteen ei meille tule yllätyksiä. SJK on talven mittaan väläytellyt vaarallisuuttaan. Joukkue kaatoi KuPS:n harjoitusottelussa peräti 4-0. Liigacupin avaus Jaroa vastaan päättyi lukemiin 1-1. Huttunen muistaakin antaa tunnustusta naapureiden suuntaan. – SJK:ssa on tehty erinomaista työtä, ja siitä palkintona oli nousu liigaan. Tiedämme kyllä SJK:n vaarallisuuden. Toistaiseksi Vepsu on pelannut läpi talven ilman tappioita. VIFK ja Ilves kaatuivat molemmat ilman päästettyjä maaleja, ja Liigacupin avaus Jaroa vastaan päättyi lukemiin 2-2.VPS:n loukkaantumistilanne hellittänyt osin
VPS lähtee otteluun kohentuneella terveystilanteella. Kolhuista kärsinyt Antti Uimaniemi on jälleen pelikuntoinen. Flunssan kourista tervehtynyt Anthony Dafaa on myös Huttusen käytettävissä. Iloisten uutisten listaa voidaan jatkaa Ville Koskimaan tilanteella, sillä toppari on selättänyt suolistotulehduksensa ja on jälleen joukkueen mukana. Myös alkuviikosta sairastellut Henri Sillanpää on valmiina asettumaan tolppien väliin. Poissa joukkueen vahvuudesta ovat ainoastaan pitkäaikaispotilaat Cheyne Fowler, Jarno Parikka ja Karl-Filip Eriksson. Lasse Linjala jatkaa ottelussa testimiehen statuksella. SJK:n verkkosivujen mukaan Jyri Hietaharju, Luis Fernando ja Josu puuttuvat myös huomisen ottelusta Vepsua vastaan. Testipelaajakiintiön täyttävät edelleen Jesper Brechtel ja Zleljko Savic.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä