Liiganousija nimesi kapteeninsa – ”Otan vastuun mutta odotan samaa myös muilta”
Seinäjoen Jalkapallokerhon kapteeni Veikkausliigakaudella 2014 on serbialaispuolustaja Pavle Milosavljevic, SJK tiedottaa.
Muu kapteenisto on maalivahti Mihkel Aksalu, keskikenttäpelaaja Marco Matrone ja puolustaja Matti Lähitie. SJK:ssa kapteenit nimeää päävalmentaja Simo Valakari.
– Pavle on vahva johtaja kentällä sekä sen ulkopuolella ja hän täyttää valmennukseen siirtyneen Chris Cleaverin jättämän aukon mainiosti. Koko kapteenisto toimii hyvänä esimerkkinä kaikille pelaajille ja joukkueessa on todella vahva yhteishenki, kommentoi Valakari.
Pavlesta tulee SJK:n kaikkien aikojen toinen ulkomaalaistaustainen kapteeni. Vuonna 2007 perustetun seuran kapteeninnauhaa käsivarressaan ovat aiemmin kantaneet J-P Salminen, Petri Niemi, Ville Ylinen ja Chris Cleaver.
– Tämä on tietenkin minulle suuri kunnia, mutta kuten sanoin pelaajille kopissa, tässä joukkueessa on kaikki kapteeneja. Yksitoista pelaajaa menee kentälle ja me kaikki teemme aina parhaamme joukkueen ja SJK:n eteen.
– Me kaikki kunnioitamme toisiamme ja kuuntelemme mitä muilla joukkueessa on sanottavaa. Tietenkin otan vastuun vastaan ja teen kaikkeni joukkueen eteen, mutta odotan samaa myös muilta pelaajilta, tuore kapteeni Pavle Milosavljevic kertoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan