Sami Hyypiän Leverkusenin synkkä korpivaellus jatkuu
Kuva: Getty Images
Sami Hyypiän Bayer Leverkusen ei pääse pakoon vaikeuksiaan. Illan kotiottelu keskikastin Hoffenheimia vastaan päättyi 2-3-tappioon. Kyseessä oli jo yhdeksäs peräkkäinen peli ilman voittoa.
Hoffenheim pääsi ottelussa kolme kertaa johtoon. Kahdesti Leverkusen nousi vielä rinnalle Stefan Kiesslingin ja Simon Rolfesin maaleilla, mutta Anthony Modesten varsinaisen peliajan viimeisellä minuutilla tekemä 3-2-maali oli jo liikaa. Hoffenheimin muut osumat iskivät Sejad Salihovic ja Kevin Volland.
Leverkusen on voittanut vuoden 2014 aikana pelaamistaan 11 ottelusta vain kaksi ja nuokin voitot näkivät päivänvalon aivan helmikuun alussa. Viimeisestä yhdeksästä ottelusta on tuloksena ollut kahdeksan tappiota ja yksi tasapeli.
Bayer Leverkusen jatkaa yhä Bundesliigan sijalla neljä, mutta Mönchengladbach, Wolfsburg ja Mainz puhaltavat jo aivan niskaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Oiva Jukkola lähtee Ilveksestä
- Valioliigassa taas valmentajapotkut!
- Paikallismedia: HJK:n jättänyt Benji Michel siirtymässä Aasiaan
- FC Lahti julkaisi mielenkiintoisen sopimuksen – ”Sopii todella hyvin pelitapaamme”
- Yle: Oiva Jukkola jättämässä Veikkausliigan – uusi seura tuttu Mestarien liigasta
- Huuhkajista tutun Joni Kaukon uusi seura selvillä – paluu Intiaan
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Virallista: IF Gnistan lainasi pelaajan Helsingborgista
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös