Shefki Kuqin pinna paloi – Palloliitto mätkäisi yhden ottelun toimitsijakiellon
Kuva: Getty Images
FC Hongan päävalmentajalle Shefki Kuqille on mätkäisty yhden ottelun peli- ja toimitsijakielto.
Asian vahvistaa Palloliiton verkkosivut, jonka mukaan Suomen Palloliiton kurinpitovaliokunta kokoontui perjantaina 27.6. ja käsitteli 11.6. pelatun Hongan ja FC Lahden välisen Veikkausliigan ottelun tapahtumia.
Päätös:
Kurinpitovaliokunta päätti antaa FC Hongan valmentajalle Shefki Kuqille yhden ottelun peli- ja toimitsijakiellon rangaistusmääräysten 3.1 §:n e-kohdan mukaisesti.
Perustelut:
Päätöstä tehdessään kurinpitovaliokunnalla on ollut käytössään erotuomarin raportti sekä Kuqin vastine.
Näiden perusteella katsotaan selvitetyksi, että ottelun päätyttyä FC Hongan päävalmentaja Shefki Kuqi käveli kentälle ja huusi erotuomaristolle. Myöhemmin Kuqi odotti erotuomaristoa heidän pukukoppien edustalla, jolloin erotuomariston saavuttua sinne Kuqi kommentoi kovalla äänellä epäasianmukaisesti tuomaristoa. Kuqi jatkoi huutelua pukuhuoneeseen mennessään. Tapahtumahetkellä paikalla oli pelaajien ja tuomariston lisäksi myös ottelun pallopoikia.
Kuqin katsotaan syyllistyneen rangaistusmääräysten 2 §:n c-kohdan mukaiseen epäurheilijamaiseen käytökseen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan