Tässä on MM-kisojen otteluohjelma sekä tv-aikataulu – laita sivu talteen!

© Kuva: Getty Images

Enää kolme yötä jalkapallojouluun! Torstaina alkaa penkkiurheilijan 64 ottelun urakka. Tämä sivu kannattaakin tallentaa koneen selaimeen tai vaikkapa älypuhelimen aloitusnäytölle, jotta ohjelma on aina kätevästi saatavilla.

Listasimme alle Ylen alustavan tarjonnan: kaikki ottelut suorana televisiosta, aika moni myös radiossa – ja yöpelien uusinnat sekä koosteet päälle.

Oikeaa valmistautumista ja palautumista edellytetään myös katsojilta, sillä runsaan neljän viikon aikana luvassa on vain neljä välipäivää.

Otteluiden edessä oleva iso kirjain merkitsee joukkueiden alkulohkoa, mikä helpottaa jatkopelien hahmottelua.

SuomiFutis toivottaa antoisaa jalkapallojuhlaa!

Torstai 12.6.
23.00 A Brasilia – Kroatia TV2 klo 21.10, Yle Puhe klo 22.30

Perjantai 13.6.
19.00 A Meksiko – Kamerun TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 B Espanja – Hollanti TV2 klo 21.00, Yle Puhe klo 21.50
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 B Chile – Australia TV2 klo 00.50

Lauantai 14.6.
12.00 Uusinta: Chile – Australia TV2 klo 12.00
19.00 C Kolumbia – Kreikka TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 D Uruguay – Costa Rica TV2 klo 21.35
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 D Englanti – Italia TV2 klo 00.50, Yle Puhe klo 00.50
04.00 C Norsunluurannikko – Japani TV2 klo 03.50

Sunnuntai 15.6.
12.00 Kooste yön otteluista TV2 klo 12.00
19.00 E Sveitsi – Ecuador TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.30
22.00 E Ranska – Honduras TV2 klo 21.35, Yle Puhe klo 21.50
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 F Argentiina – Bosnia & H. TV2 klo 00.50

Maanantai 16.6.
12.00 Uusinta: Argentiina – Bosnia & H. TV2 klo 12.00
19.00 G Saksa – Portugali TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 F Iran – Nigeria TV2 klo 21.35
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 G Ghana – USA TV2 klo 00.50

Tiistai 17.6.
12.00 Uusinta: Ghana – USA TV2 klo 12.00
19.00 H Belgia – Algeria TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.30
22.00 A Brasilia – Meksiko TV2 klo 21.35, Yle Puhe klo 21.50
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 H Venäjä – Etelä-Korea TV2 klo 00.50

Keskiviikko 18.6.
12.00 Uusinta: Venäjä – Etelä-Korea TV2 klo 12.00
19.00 B Australia – Hollanti TV2 klo 18.00
22.00 B Espanja – Chile TV2 klo 21.35, Yle Puhe klo 21.50
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 A Kamerun – Kroatia TV2 klo 00.50

Torstai 19.6.
12.00 Uusinta: Kamerun – Kroatia TV2 klo 12.00
19.00 C Kolumbia – Norsunluurannikko TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 D Uruguay – Englanti TV2 klo 21.35, Yle Puhe klo 21.50
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 C Japani – Kreikka TV2 klo 00.50

Perjantai 20.6.
12.00 Uusinta: Japani – Kreikka TV2 klo 12.00
19.00 D Italia – Costa Rica TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 E Sveitsi – Ranska TV2 klo 21.35
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 E Honduras – Ecuador TV2 klo 00.50

Lauantai 21.6.
12.00 Uusinta: Honduras – Ecuador TV2 klo 12.00
19.00 F Argentiina – Iran TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 G Saksa – Ghana TV2 klo 21.35
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 F Nigeria – Bosnia & H. TV2 klo 00.50

Sunnuntai 22.6.
12.00 Uusinta: Nigeria – Bosnia & H. TV2 klo 12.00
19.00 H Belgia – Venäjä TV2 klo 18.00, Yle Puhe klo 18.50
22.00 H Etelä-Korea – Algeria TV2 klo 21.35
00.05 Kooste aiemmista otteluista TV2 klo 00.05
01.00 G USA – Portugali TV2 klo 00.50

Maanantai 23.6.
12.00 Uusinta: USA – Portugali TV2 klo 12.00
19.00 B Hollanti – Chile TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
19.00 B Australia – Espanja Yle Fem klo 18.50
21.05 Kooste: Australia – Espanja TV2 klo 21.35
23.00 A Kamerun – Brasilia TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.50
23.00 A Kroatia – Meksiko Yle Fem klo 22.50
01.05 Kooste: Kroatia – Meksiko TV2 klo 01.05

Tiistai 24.6.
12.00 Kooste edellispäivän otteluista TV2 klo 12.00
19.00 D Italia – Uruguay TV2 klo 18.30
19.00 D Costa Rica – Englanti Yle Fem & Yle Puhe klo 18.50
21.05 Kooste: Costa Rica – Englanti TV2 klo 21.05
23.00 C Japani – Kolumbia TV2 klo 22.30
23.00 C Kreikka – Norsunluurannikko Yle Fem klo 22.50
01.05 Kooste: Kreikka – Norsunluurann. TV2 klo 01.05

Keskiviikko 25.6.
12.00 Kooste edellispäivän otteluista TV2 klo 12.00
19.00 F Nigeria – Argentiina Yle Fem klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
19.00 F Bosnia & H. – Iran Yle Areena klo 18.50
21.05 Kooste: Bosnia & H. – Iran TV2 klo 21.05
23.00 E Honduras – Sveitsi TV2 klo 22.30
23.00 E Ecuador – Ranska Yle Fem klo 22.50
01.05 Kooste: Ecuador – Ranska TV2 klo 01.05

Torstai 26.6.
12.00 Kooste edellispäivän otteluista TV2 klo 12.00
19.00 G Portugali – Ghana TV2 klo 18.30
19.00 G USA – Saksa Yle Fem & Yle Puhe klo 18.50
21.05 Kooste: USA – Saksa TV2 klo 21.05
23.00 H Etelä-Korea – Belgia TV2 klo 22.30
23.00 H Algeria – Venäjä Yle Fem klo 22.50
01.05 Kooste: Algeria – Venäjä TV2 klo 01.05

Perjantai 27.6.
Välipäivä

Lauantai 28.6.
12.00 Kooste edellispäivän otteluista
19.00 A1-B2 TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
23.00 C1-D2 TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.50

Sunnuntai 29.6.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00
19.00 B1-A2 TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
23.00 D1-C2 TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.50

Maanantai 30.6.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00
19.00 E1-F2 TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
23.00 G1-H2 TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.50

Tiistai 1.7.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00
19.00 F1-E2 TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.50
23.00 H1-G2 TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.50

Keskiviikko 2.7.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00

Torstai 3.7.
Välipäivä

Perjantai 4.7.
19.00 1. puolivälierä TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.30
23.00 2. puolivälierä TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.30

Lauantai 5.7.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00
19.00 3. puolivälierä TV2 klo 18.30, Yle Puhe klo 18.30
23.00 4. puolivälierä TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.30

Sunnuntai 6.7.
12.00 Uusinta edellispäivältä TV2 klo 12.00

Maanantai 7.7.
Välipäivä

Tiistai 8.7.
23.00 1. välierä TV2 klo 22.15, Yle Puhe klo 22.30

Keskiviikko 9.7.
12.00 Uusinta 1. välierästä TV2 klo 12.00
23.00 2. välierä TV2 klo 22.15, Yle Puhe klo 22.30

Torstai 10.7.
12.00 Uusinta 2. välierästä TV2 klo 12.00

Perjantai 11.7.
Välipäivä

Lauantai 12.7.
23.00 Pronssiottelu TV2 klo 22.30, Yle Puhe klo 22.30

Sunnuntai 13.7.
12.00 Uusinta pronssiottelusta TV2 klo 12.00
22.00 Loppuottelu TV2 klo 21.00, Yle Puhe klo 21.30

Maanantai 14.7.
12.00 Uusinta loppuottelusta