Aiemman managerinsa Tony Pulisin vain kaksi päivää ennen Valioliiga-avausta menettänyt Crystal Palace on The Guardianin mukana palkkaamassa uudeksi luotsikseen Tim Sherwoodin.

Englantilainen toimi viime joulukuusta kauden loppuun asti Tottenhamin väliaikaisena managerina Andre Villas-Boasin potkujen jälkeen. Sherwood nostettiin pestiin taustavalmentajan paikalta.

Tottenham hankki managerikseen täksi kaudeksi Mauricio Pochettinon Southamptonista Sherwoodin tilalle.

Sherwood on Guardianin mukaan vakuuttanut Crystal Palacen puheenjohtajan Steve Parishin työhaastattelunsa aikana ja hän nousi ykkösehdokkaaksi pestiin.

Seura tiettävästi pyrkii toimimaan nopeasti uuden managerinsa nimeämisen kanssa, jotta tuleva luotsi voi mahdollisesti katsoa tarvitsemiaan vahvistuksia vielä syyskuun 1. päivään asti auki olevilta siirtomarkkinoilta.

Pulis erosi Palacen managerin pestistä yllättäen. Hän ei saanut kesän aikana haluamiaan pelaajiaan seuraan, mikä lienee syynä eroon. Pulis tuli seuran peräsimeen kesken viime kauden ja oli osaltaan nostamassa seuran putoamistaistelusta keskikastiin.