SJK-luotsi iloitsee HJK:n ylivoimasta: ”Hyvä asia koko suomifutikselle”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa kakkosena oleva SJK jäi sunnuntaina 1-1-tasapeliin Espoossa. Vasta viimeisen reilun viiden minuutin aikana alkoi tapahtua. Ensin Hongan Antti Mäkijärvi pommitti ilkeän pomppuvaparin alakulmaan, mutta kauden komeettaryhmä SJK ei taipunut.
Keskikenttäpeluri Johannes Laaksonen toi joukkueensa vielä tasoihin upealla ylänurkkavedolla. Tasapelin myötä HJK varmisti jo mestaruutensa kukistamalla Turussa TPS:n 4-1-lukemin. Mestaruus on HJK:lle peräti kuudes perättäinen.
SJK:n päävalmentaja, pelaajaurallaan ammattilaisena Englannissa, Skotlannissa ja USA:ssa pelannut Simo Valakari pitää HJK:n kestomenestystä vain hyvänä asiana suomalaiselle jalkapallolle.
– Koko suomifutikselle on vain loistava asia, että on tällainen seura, jota voi ajaa takaa. Olen hyvin tyytyväinen siitä, että HJK pääsi Eurooppa-liigaan. Se nostaa koko sarjan tasoa, Valakari kommentoi Honka-ottelun lehdistötilaisuudessa.
– Mitä menestyminen vaatii, siinä ei ole kyse taikatempuista. Toki hyvä talous antaa mahdollisuuksia, mutta menestyminen vaatii päivittäistä työtä ja pitää rakentaa selvä suunnitelma menestykseen. Tällä kaudella HJK:ta on pystytty yksittäisissä otteluissa haastamaan.
Uskoa, hikeä, tunteja ja matematiikkaa
SJK on kuitenkin ehkä HJK:takin suurempi menestyjä Suomessa. Sarjanousija, jolla on myös toki rahaa taustallaan, on ottamassa historiansa ensimmäistä mitalia ensimmäisellä liigakaudellaan. – Ollaan uskottu siihen, että pärjätään liigassa. Se on ollut hikeä, paljon käytettyjä tunteja ja matematiikkaa. Olemme nousseet nopeasti Kakkosesta liigan kärkisijoille. On tullut voittamisen kulttuuri. On pelattu aiemminkin tärkeitä pelejä. Nyt tietenkin vaikeampi vastustajia vastaan, Valakari jatkaa. – Veikkausliigassa kuka tahansa voi voittaa kenet tahansa. Kuka sitten onnistuukaan kääntämään pelit, on vahvoilla. Me ollaan onnistuttu siinä. SJK puolestaan on yhä tiukasti kiinni hopeassa, kun FC Lahti on kahden pisteen päässä kolme kierrosta ennen loppua. Lahti voitti sunnuntaina Jaron vieraissa selvin lukemin. SJK on lähes varma pronssimitalisti, sillä neljäntenä oleva IFK Mariehamn on jo yhdeksän pistettä jäljessä heikommalla maalierolla. Pistekin kolmesta viime pelistä tuo SJK:lle vähintään pronssin. Kai Lintinen, Espoo Twitter: @kailintinen — SuomiFutis-sivuston HJK-erikoissivulta löydät kaikki ajankohtaiset HJK-uutiset, Eurooppa-liigan lohkotilanteen ja HJK:n otteluohjelman kilpailussa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Mestarien liigan arvonta suoritettu – suurseuroja vastakkain heti
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin