Yle: Veikkausliiga-pelurin ripeä toiminta pelasti kanssapelaajan hengen?
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa nähtiin ehkä koko kauden paras suoritus sunnuntaina, kun FC Lahden hyökkääjä Ariel ”Tuco” Nguekam reagoi nopeasti vastustajan saadessa kovan tällin Lahti-IFK Mariehamn-ottelussa.
IFK Mariehamnin ruotsalaispuolustaja Bobbie Friberg Da Cruz ja Lahden Henri Toivomäki löivät päänsä yhteen ja ensimmäinen meni tajuttomaksi.
Friberg Da Cruz nielaisi samalla kielensä, minkä Tuco otti pois ja käänsi miehen kylkiasentoon ensiaputaitojensa avulla.
IFK:n leiristä annetaan vilpittömät kiitokset vastustajalle.
– Se oli uskomaton teko. Olemme nöyrästi kiitollisia ja ihailemme tätä taitoa, jota pelaajalla on. Mielestäni Veikkausliigan pitäisi jollakin tavalla nyt huomioida Tucon teko, IFK Mariehamnin päävalmentaja Pekka Lyyski kommentoi Yle Urheilulle.
Tucon ensiluokkainen toiminta antoi tärkeitä minuutteja varsinaiselle ensiapuhenkilökunnalle. On mahdollista, että toiminnalla pelastettiin jopa pelaajan henki.
Pelaaja kuljetettiin ottelusta sairaalaan ambulanssilla. Seuran kotisivujen mukaan diagnoosiksi tapauksesta tuli aivotärähdys. Lisäksi pelaajalle on olkapäävamma, mikä tutkitaan tarkemmin viikolla.
Viime aikoina vastaavia tapauksia on ollut muitakin. Esimerkiksi mm. finaalissa saksalaispuolustaja Cristoph Kramer sekoili tällinsä jälkeen vielä vartin kentälle ennen pois vaihtoaan. (uutinen).
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä