Fabio Cannavarolle ensimmäinen päävalmentajan pesti

© Kuva: Getty Images
TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS

1990-2000-luvun vaihteen maailman parhaimpiin puolustajiin kuulunut Fabio Cannavero on ottanut ensimmäisen päävalmentajan pestinsä vastaan.

41-vuotias italialainen on kiinalaisseura Guangzhou Evergranden tuore päävalmentaja. Hän korvaa pestissä maanmiehensä Marcello Lippin, joka johdatti seuran juuri neljännen kerran peräkkäin mestaruuteen. Lippi jatkaa seuran johtoportaassa.

Cannavaro voitti FIFA:n vuoden pelaajan palkinnon vuosimallia 2006. Pelaaja oli kapteenina johdattanut Italian maailmanmestaruuteen ja hän edusti tuolloin seuratasolla Real Madrdia. Hän pelasi urallaan myös mm. kotimaansa jättiseuroissa Juventuksessa ja Inter Milanissa.

Cannavaro lopetti menestyksekkään pelaajauransa vuonna 2011. Viimeinen kausi meni jäähdytellessä Dubaissa. Cannavaro toimi seurassa myöhemmin myös taustavalmentajana sekä mm. jalkapallopuolen teknisenä konsulttina.


Barcelona voittaa Napolin – nappaa JÄTTIKERROIN 50.00!

1. Avaa pelitili Betssonille.
2. Talleta 10-100€ – saat talletuksesi tuplana.
3. Saat nyt jättikertoimen 50.00 Barcelonan voitolle Napolista.

TÄNÄÄN: Näe NHL pelit livenä!

NHL on taas käynnissä ja jäljellä ovat enää ratkaisupelit! Viaplay näyttää kaikki loppukauden ottelut suorina lähetyksinä! Tilaa nyt ilman sitoutumispakkoa.
NAPPAA TARJOUS