AC Oulun kannattajat järjestivät kampanjan, jonka avulla kerättiin varat Janne Hietasen jatkosopimukselle. Kampanjan ansiosta Hietanen pelaa seurassa myös kaudella 2015.

36-vuotias toppari on ehtinyt pelata urallaan kotimaan lisäksi myös ulkomaisilla kentillä. Pelejä on karttunut vyölle Ruotsista, Norjasta, Turkista, Espanjasta, Belgiasta ja Ranskasta.

– Suuri kiitos kaikille, jotka lähtivät mukaan tähän juttuun – on etuoikeutettua olla osa näin hienoa jalkapalloyhteisöä. Kampanja on siis onnistunut ja me pääsimme seuran kanssa sopimukseen. Vielä ainakin vuosi pelataan ja katsotaan miten vanhus pysyy nuorempien perässä.

– Minun, joukkueen ja koko seuran tavoite on juhlia kauden päätteeksi nousua Veikkausliigaan – meillä on siihen erittäin hyvät mahdollisuudet, mutta ilman kovaa työtä se ei tule, Hietanen kommentoi seuran verkkosivuilla.

#Hietsu2015-kampanja on vielä käynnissä 31.1.2015 saakka.