Onko tässä Euroopan kuumin hyökkääjä – kahdeksan maalia viikossa
Kuva: Getty Images
VfL Wolfsburg on Bayern Münchenin vanavedessä hyvää matkaa varmistamassa paikkaansa ensi kauden Mestarien liigassa. Wolfsburg on ottanut entistä tukevamman otteen Bundesliigan kakkossijasta ja joukkueen riveistä löytyy tällä hetkellä todella kuuma hyökkääjä – Bas Dost.
25-vuotias liki kaksimetrinen hollantilaiskolossi oli syksyllä pitkät tovit sivussa kentiltä, mutta tämä vuoden puolella on paukkunut ja kunnolla. Dost ehti viime vuoden puolella pelata vain kuudessa Bundesliigaottelussa ja maaleja syntyi kaksi. Tämän vuoden puolella tahti on kuitenkin ollut hurjaa: viisi ottelua ja yhdeksän maalia.
Dost avasi kevät kauden takomalla kaksi maalia Bayern Münchenin verkkoon ja viikko sitten Leverkusen sai kokea Dostin maalivireen peräti neljän osuman edestä. Tahti ei tunnu hyytyvän, sillä viikolla Eurooppa-liigassa Dost upotti Sporting Lissabonin kahdella maalillaan ja sunnuntaina Bundesliigassa Dost iski Wolfsburgin molemmat maalit 2-1-voitossa Herthasta.
Dost itse ottaa hurjan vireensä – kahdeksan maalia viikossa – rauhallisesti.
– Loppujen lopuksi minulle kuitenkin maksetaan siitä, että teen maaleja, hollantilainen tuumi Sport1:lle.
VfL-manageri Klaus Allofs, joka itsekin takoi melkoisen määrän maaleja peliurallaan, selvitti asiaa varsin järkeenkäyvästi.
– Kun kulkee, niin sitä on aina oikeassa paikassa ja tekee maaleja liukuhihnalta, Allofs kuvaili Skylle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa