Veikkausliigassa pelaava Kuopion Palloseura on allekirjoitti keskikenttäpelaajien Aatu Laatikaisen, 18 ja Urho Nissilän, 19, kanssa tänään 1+2-vuotiset pelaajasopimukset seuran optioilla. Omat kasvatit saavuttivat viime kaudella A-nuorten Suomen mestaruuden KuPS:n riveissä.

– Pienestä asti on ollut haavena päästä pelaamaan seuran edustusjoukkueessa ja nyt se toteutuu. Veikkausliiga on hyvä sarja ja pelejä on paljon. Liigajoukkueen jäsenenä on ollut tosi hyvä olla ja olen nauttinut jokaisesta hetkestä, Laatikainen iloitsee.

Laatikainen on pelannut yhteensä 30 nuorisomaaottelua Suomi-paidassa (10 U16, 11 U17, 9 U18).

Nissilä puolestaan on pelannut tähän mennessä kolme nuorisomaaottelua (1 U15, 2 U19). Pelaajakaksikko valmistautuu nyt tekemään omat Veikkausliigadebyyttinsä tällä sarjakaudella KuPS-joukkueen pelipaidassa.

– On hienoa päästä pelaajasopimuksiin seuran omien lahjakkaiden kasvattien kanssa. Tavoitteenamme on auttaa Aatua ja Upia omalla pelaajaurallaan eteenpäin”, seuran toimitusjohtaja Jarmo Heiskanen iloitsee.