FC Interillä vaikea vastus – ”Heitä on ollut vaikea voittaa”
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Veikkausliigassa pelataan maanantaina yksi peli, kun FC Inter saa vieraakseen IFK Mariehamnin.
Kohtaaminen on joukkueille jo toinen tällä kaudella. Tasaista on ollut, sillä ensimmäinen peli päättyi 1-1 eikä sarjataulukossaan ryhmiä erota kuin vaivainen piste.
– Olemme hyvissä asemissa sarjataulukossa. Maanantain ottelu on tärkeä, sillä voitto siitä nostaisi meidät lähemmäs kärkijoukkueita, toteaa kolmantena majailevan Interin päävalmentaja Job Dragtsma seuran nettisivuilla.
FC Inter on kukistanut IFK:n kotonaan viimeksi kaudella 2012. Dragtsma tietääkin, ettei saarelaisten kaataminen helposti käy.
– IFK:lla on hyvä pelaajamateriaali ja heitä on ollut aina vaikeaa voittaa. Voitamme hyvällä pelillä kuitenkin kenet vaan tässä sarjassa, joten siinä mielessä voimme lähteä luottavaisesti otteluun, arvioi Dragtsma.
Interin kokoonpanosta ovat varmuudella sivussa pelikieltoisen Eric Matoukoun lisäksi Jukka Lehtovaara, Oskari Qvick, Kalle Kauppi ja Vahid Hambo. Sen sijaan joukkue saa takaisin polvivammasta kuntoutuneen Vincent Onovon.
Veikkausliiga maanantaina (klo 18.30)
FC Inter – IFK MariehamnLUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Toni Koskelan Kalmarin nousu Allsvenskaniin saattaa varmistua jo lauantaina
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			