HJK vahvisti rivejään Suomen A-maajoukkuepuolustajalla!
Huuhkaja-toppari Juhani Ojala siirtyy HJK:n loppukaudeksi lainalle Venäjän pääsarjaseurasta FK Terek Groznyistä. Seura tiedotti asiasta keskiviikkoaamuna.
Jo nuoruusvuosinaan Klubia edustanut, parhaassa peli-iässään oleva Ojala, 26, nähdään ensimmäistä kertaa HJK-paidassa Liverpoolia vastaan 1.8. Olympiastadionilla pelattavassa kansainvälisessä ottelussa.
Kilpailullisissa otteluissa Ojala saa pelata Suomen siirtoikkunan auettua, 6.8. jälkeen. Ojala ei siten ole käytettävissä vielä FC Astana -kamppailuissa.
HJK kohtaa Astanan Mestarien liigan 3. karsintakierroksella kotona tänään keskiviikkona ja uudestaan ensi viikon tiistaina 4.8.
Kausina 2009-2011 kolme Suomen mestaruutta HJK:ssa voittanut Ojala siirtyi kolmannen mestaruuskautensa jälkeen Sveitsin pääsarjassa pelanneeseen BSC Young Boysiin, jossa hän pääsi pelaamaan mm. Eurooppa-liigan lohkovaiheessa.
Venäjän pääsarjaa mies on pelannut kaudesta 2013 lähtien Terek Groznyin riveissä. Vuonna 2011 maajoukkueessa debytoinut Ojala on pelannut 11 ottelua Huuhkaja-paidassakin.
– Olen todella iloinen sopimuksesta ja kiitollinen HJK:lle tästä mahdollisuudesta. Olen kuntoutumassa pahasta polvivammasta ja nyt viimein pääsemässä pelikuntoon. HJK on minulle lähinnä sydäntä ja olen täällä kuin kotonani, Ojala iloitsee seuran kotisivuilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin