Turun vai Stadin derby, Toni Kolehmainen?
Kuva: Getty Images
Kauan odotettu toinen Stadin derby HJK ja HIFK:n välillä päättyi jälleen 1-1 tasalukemiin. HJK:n tuoreimman vahvistuksen keskikenttäpelaaja Toni Kolehmaisen naamasta paistoi pettymys läpi ottelun jälkeen. Etenkin viime hetken takaiskumaali jäi harmittamaan, mies kertoo Suomifutis-Sivuston haastattelussa.
-Pääosin peli oli hyvin hallussa ja loimme tilanteitakin, mutta viimeiset ratkaisut ja viimeistely-yritykset eivät olleet tarpeeksi laadukkaita. Päästimme jälleen erikoistilanteesta maalin ja se harmittaa.
– Paha sanoa mikä niissä mättää. Kävimme niitä viime viikolla paljon läpi. Maali tuli huonon purun jälkeen ja siinä oli hirveä maski, Kolehmainen kertaa.
26-vuotiaan pelurin mukaan tulos olisi voinut olla aivan toinen.
– HIFK:lla oli omat hetkensä ottelussa, mutta minulle jäi fiilis, että hallitsimme.
Kolehmainen on ennenkin päässyt maistamaan paikallispelien tunnelmaa, sillä mies pelasi kaksi ja puoli kautta Turun Palloseurassa pari vuotta sitten, jolloin kiihkeät taistot FC Interiä vastaan tulivat tutuiksi.
Kumpi derby sitten on kovempi?
– Täällä fiilis oli aika ainutlaatuinen siihen nähden, mitä olen Suomessa kokenut. Parhaina vuosina ne olivat Turussa myös hemmetin hyviä, mutta ihmismäärällisesti tämä sytyttää enemmän. Molemmat ovat kuitenkin aivan huippumuistoja. Kentällä molemmissa oli hyvin paljon samoja elementtejä.
– Taklaukset vietiin kyllä loppuun asti ja välillä ei haitannut, vaikka kaveria vähän sattuisikin, Kolehmainen sanoo.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Neymar ärähti kriitikoille: ”On vaikeaa olla minä”
- Pitkä diili! Ruotsi teki valmentajavalintansa
- Mika Lehkosuolta raju metafora – “Puukko kädessä hiivitään ojaa pitkin”
- Bild: Jürgen Klopp voi palata kesän jälkeen valmennustehtäviin – tässä on vaihtoehto
- Iran: ”Ei ole mahdollista, että pelaisimme MM-kisoissa”
- SJK:n hyökkääjä siirtyy Ruotsiin
- Sixten Boström: KuPS tiedustelee Urho Nissilän tilannetta viikoittain
- Huuhkajat matkaa toiselle puolelle maailmaa – Jacob Friis: “Voimme kokea jotain erityistä”
- Myös suomalaisjalkapalloilijoita voi kerätä maailmanlaajuisessa hittipelissä – tässä heistä tavoitelluimmat
- Lionel Messin vierailusta Donald Trumpin luona paljastui kiusallisia yksityiskohtia
- Sixten Boström: KuPS tiedustelee Urho Nissilän tilannetta viikoittain
- SJK:n hyökkääjä siirtyy Ruotsiin
- Myös suomalaisjalkapalloilijoita voi kerätä maailmanlaajuisessa hittipelissä – tässä heistä tavoitelluimmat
- Suomi huippumiehistöllä MM-kisamaiden kimppuun – kaksi debytanttia
- Bild: Jürgen Klopp voi palata kesän jälkeen valmennustehtäviin – tässä on vaihtoehto
- Lehtiväite: Portugali arvioi, voisiko Diogo Jota palata maajoukkueeseen
- Haastattelu: Kuopiosta uuden haasteen löytänyt Jonas Nyholm kertoi ajastaan KTP:ssa
- Liika on liikaa Brasiliassakin: Neymarin MM-näytöt valumassa hiekkaan
- Lionel Messin vierailusta Donald Trumpin luona paljastui kiusallisia yksityiskohtia
- Huuhkajat matkaa toiselle puolelle maailmaa – Jacob Friis: “Voimme kokea jotain erityistä”