Kommentti: Jari Litmanen todisti olevansa kuningas niin kentällä kuin sen ulkopuolella

44-vuotias Jari Litmanen todisti torstaina, ettei häntä turhaan pidetä suomalaisen jalkapalloilun ykköshenkilönä.
Torstai oli Litmaselle iso päivä. Puolen päivän jälkeen hänen 300-sivuinen omaelämäkertansa Litmanen 10 (Tammi) julkaistiin luettevaksi koko kansalle.
Ei tarvitse olla ennustaja, jotta arvaa kirjan julkistamistilaisuuden täyttyneen toimittajista Helsingin olympiastadionilla. Kaikki mediat halusivat luonnollisesti saada oman palansa Kuninkaasta. Haastattelujapyyntöjä kertyi lopulta niin paljon, ettei yksityiselle juttutuokiolle jäänyt aikaa kuin noin viisi minuuttia per reportteri.
Sain erityisen kunnian haastatella Litmasta joukon viimeisenä. Kerroin hänelle heti haastattelun alussa, että tämä rutistus olisi viimeinen vähään aikaan.
Jotkut haastattelut olivat tuttuun tapaan venyneet, minkä takia olimme myöhässä aikataulusta. Meillä alkoi Litmasen kanssa olla kiire vajaan 20 minuutin kuluttua alkavaan näytösotteluun FC Kynä-Helsingin Urheilutoimittajat.
Vaikka olin viimeinen haastattelija, Litmanen ei hätäillyt vastauksissaan. Hän vastasi kattavasti, rauhallisesti ja tapansa mukaan kokonaisuudessaan asiallisesti. Hänen tarkoituksenaan ei ollut päästä nopeasti pois tilanteesta, vaikka hän olisi varmasti paljon mieluummin – kuten myös allekirjoittanut – ollut siellä mihin veri häntä edelleen kovasti vetää, jalkapallokentällä.
Päivä huipentui olympiastadionilla pelattuun otteluun. Litmanen pelasi avausjakson kirjailijoiden perustaman jalkapallojoukkueen FC Kynän joukkueessa, jonka jälkeen hän vaihtoi Helsingin Urheilutoimittajien mustan pelipaidan ylleen.
Tähän väliin voin kertoa, että Litmanen onnistui tekemään maalin selkäni taakse ensimmäisellä puolikkaalla. Se ei kuitenkaan liikaa haitannut, sillä sen verran otettu olin ylipäätään siitä, että pääsin pelaamaan sekä häntä vastaan, että hänen kanssaan. Tiedän, että moni antaisi paljon siitä hyvästä, että pääsisi samalle kentälle suomalaislegendan kanssa.
Mukaan otteluun Litmanen oli kutsunut muun muassa lapsuudenystävänsä ja entisen pelikaverinsa, Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen nykyisen päävalmentajan Tommi Kautosen, takavuosien jalkapallosuuruuden Atik Ismailin sekä viime kauden jälkeen pitkän ja maineikkaan pelaajauransa päättäneen Teemu Tainion.
Vaikka itse pelin tempo ei liene sykähdyttänyt paikalle saapunutta yleisöä, aistittavissa oli iloinen ja lämminhenkinen tunnelma. Kokeneet pelaajat, lajin ystävät ja sen parissa työskentelevät saivat kaikki kunnian pelata tuossa ottelussa Litmasen kanssa.
Hämmästeltävää katsomossa – ja maalin edustalla – riitti, kun katsoi Litmasen, 44, pelaamista. Pallo pysyi miehen jalassa edelleen kuin liimattu, eikä syöttö -ja laukaisutaidoissakaan ollut liiaksi moittimista.
En ole koskaan nähnyt samanlaista pelaajaa. Litmasen torstainen pelaaminen muistutti siitä, millaisena idolina hänet nähtiin parhaina pelivuosinaan, mutta ennen kaikkea myös siitä, millaisena suunnannäyttäjänä hänet edelleen koetaan.
Perheen pienimmät pitävät todennäköisesti Suomen maajoukkueen parhaimmistoon kuuluvina Lukas Hradeckyn, Joel Pohjanpalon, Alexander Ringin ja Roman Eremenkon kaltaisia pelaajia. Mutta ne, jotka näkivät numero kympin pelaamassa parhaina päivinään Huuhkajissa, arvostavat eniten sitä yhtä ja ainoaa.
Christos Zavros
Twitter: @CZavros
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Haastattelu: Klaksvík-luotsi Magnus Powell kertoi millaista on valmentaa puoliammattilaisjoukkuetta
- Miika Nuutinen arvioi syitä nöyryytetyn HJK:n ongelmille – vahvisti tähtipelaajan paluun kauden tärkeimpään otteluun: ”Pelannut elämänsä futista”
- Lucas Bergströmin kilpailija haluaa jättää Mallorcan
- Santeri Haarala saattaa jättää Djurgårdenin – seurapomo: ”Herättänyt kiinnostusta”
- Niklas Pyyhtiä löysi uuden lainaseuran
- KuPS sinnitteli Mestarien liigan karsintojen toiselle kierrokselle
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Santeri Haarala saattaa jättää Djurgårdenin – seurapomo: ”Herättänyt kiinnostusta”
- Lucas Bergströmin kilpailija haluaa jättää Mallorcan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Niklas Pyyhtiä löysi uuden lainaseuran
- Miika Nuutinen arvioi syitä nöyryytetyn HJK:n ongelmille – vahvisti tähtipelaajan paluun kauden tärkeimpään otteluun: ”Pelannut elämänsä futista”
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- KuPS sinnitteli Mestarien liigan karsintojen toiselle kierrokselle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa