Aston Villa tiedotti sunnuntaina puolilta päivän paikallista aikaa, että kesken viime kauden seuran manageriksi tullut Tim Sherwood on saanut potkut.

Sherwoodin johdolla Villa on jämähtänyt Valioliigan hännille. Sijoitus on 19:s. Joukkue hävisi lauantaina kotonaan Swansealle 1-2-lukemin. Joukkue on kerännyt 10 ottelusta vain neljä pistettä.

Sherwood tuli seuran luotsiksi viime helmikuussa ja sai joukkueen sillopin alkukautta parempaan lentoon. Joukkue säilytti siten paikkansa Valioliigassa ja eteni jopa Englannin cupin finaaliin, joka päättyi toki selvään tappioon Arsenalia vastaan.

Sherwoodin luotsasi aiemmin Tottenhamia kaudella 2013-2014 Andre Villas-Boasin saatua potkut joulukuussa 2013. Hänen pestiään ei jatkettu tuolloin, kun seura hankki Mauricio Pochettinon manageriksi Southamptonista kesällä 2014.

Aston Villa

@AVFCOfficial
Club statement: Tim Sherwood. Information here: bit.ly/1kEMvoc #AVFC