Huuhkaja-kipparille luvassa lisää vastuuta? – Joukkueen päävalmentajalle potkut: ”Se on sääli”

© Kuva: Pekka Mäntylä
Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!

Sampdoria tiedottaa verkkosivuillaan antaneensa potkut seuran päävalmentaja Walter Zengalle. Entinen pelaajasuuruus valmensi Sampdoriaa tämän vuoden kesäkuusta saakka.

– On sääli, että hänen työnsä seurassa päättyi niin nopeasti, mutta puheenjohtaja Massimo Ferrero ja muu seurajohto toivottavat Walter Zengalle kaikkea hyvää jatkon kannalta, kerrotaan seuran verkkosivuilla olevassa tiedotteessa.

Italialaisseura on tällä hetkellä sarjataulukon sijalla 10. Joukkue hävisi sunnuntaina kotikentällään Fiorentinalle 0-2. Sampdorian kausihan lähti katastrofaalisesti liikkeelle sen hävittyä Eurooppa-liigan karsinnoissa kotikentällään serbialaiselle Vojvodinalle numeroin 0-4. Jo tuolloin alettiin spekuloida Zengan potkuilla.

Suomen A-maajoukkueen kapteeni Niklas Moisander siirtyi Sampdoriaan kesällä Ajaxista. 30-vuotiaan turkulaisen kannalta Zengan potkut voi olla hyväkin asia, sillä Moisander on istunut viimeiset neljä ottelua vaihtopenkillä saatuaan alkukaudesta mukavasti vastuuta.

 

Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!