Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
Saudiarabialainen Al-Hilal pudotti jättiseura Manchester Cityn seurajoukkueiden MM-kilpailuista Suomen aikaa varhain tiistaina. Neljännesvälierä päättyi jatko-ottelun jälkeen lukemiin 4–3.
City oli vain viisi päivää aiemmin voittanut Seria A:ssa pelaavan Juventuksen 5–2, eli se ei voi enää vedota tahmeaan Valioliiga-kauteensa. Al-Hilal ei saanut kilpailuetua myöskään kunnon ajoittamisesta, sillä Saudi-Arabiassa kausirytmi on sama kuin englantilaisessa jalkapallokalenterissa.
Sattumalla oli vähän tekemistä lopputuloksen kanssa. Vaikka jotkut irvileuat ovat kutsuneet Saudi-Arabian liigaa ”vanhainkodiksi”, Al-Hilal peittosi Cityn nimenomaan nopeilla vastaiskuilla.

Muun muassa Flashscore laski Al-Hilalille enemmän hyviä maalipaikkoja, ja maalia kohti suuntautuneiden laukausten maaliodottama oli Cityn eduksi vain 0,21 yksikköä.
Kuitenkin yleisöä ottelussa oli reilusti vähemmän kuin City–Juventus-pelissä, vaikka ottelulla oli sama stadion ja parempi alkamisajankohta. Käytännössä ottelun merkitystä ei voi vielä tunnistaa.
Lue lisää: Seurajoukkueiden MM-kisat antavat liian paljon, liian myöhään (20.6.2025)
Saudiprojektin alussa 2023 vertailukohtaa sille haettiin Kiinasta kymmenen vuoden takaa, eli innon odotettiin laantuvan nopeasti. Ennustus meni ohi maalin. Jos ei muuta, Saudi-Arabia on sitoutunut ainakin pitämään vuoden 2034 MM-kisat, ja Cristiano Ronaldosta on tullut jo Al-Nassrin osaomistaja.
Jalkapallolla saudit haluavat osoittaa olevansa maltillisen islamin tukipilari.
Erona Kiinaan on, että Saudi-Arabia on kaikessa hiljaisuudessa saanut houkuteltua cristianoronaldojen leveiden hartioiden taakse nuoria pelaajia. Cityä vastaan voiton ratkaissut Marcos Leonardo on 22-vuotias.
Joukkueita rakennetaan yllättävänkin kärsivällisesti. Yllättävää se on siksi, että liigan etuina ovat vähäinen sääntely siirtomarkkinoilla ja valtion tuki jalkapalloteollisuuden valloitukseen.
Saudi-Arabia on tavannut noudattaa ”raha puhuu, vauraus kuiskaa” -periaatetta, ja niin on ilmeisesti myös jalkapallon puolella. Seuraavaksi Al-Hilal kohtaa Interin kaataneen Fluminensen. Voitolla se olisi jo MM-kisojen välierissä. On ehkä vain ajan kysymys, kunnes huippupelaajat alkavat uskoa Saudi-Arabian liigan uskottavuuteen.
Juuso Kilpeläinen
LUE MYÖS:
- FF Jaro piti pintansa – Pietarsaaressa pelataan liigafutista myös ensi kaudella
- Huuhkajien keskikenttäpelaaja huimassa vireessä – tilastojen mukaan koko sarjan paras
- Haastattelu: Gustav Engvall saattaa jättää KuPSin ennen kauden viimeisiä otteluita
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Nyt se tapahtuu – Ronaldinho palaa pelikentille
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Käsittämätön temppu Englannissa – 19-vuotias iski kaksi maalia puolesta kentästä