Fulhamille viimein manageri – saako suomalaistorjuja uuden mahdollisuuden?

© Kuva: Getty Images

Marraskuun alusta saakka ilman päävalmentajaa pelannut Championship-seura Fulham on nimennyt uudeksi managerikseen Slavisa Jokanovicin.

Fulham löysi viimein korvaajan marraskuussa erotetulle Kit Symonsille. Serbialainen Jokanovic, 47, siirtyy Lontooseen israelilaisseura Maccabi Tel Avivista.

Jokanovic teki väkevää työtä Israelissa ja johti lyhyen pestinsä aikana seuran Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Maccabi johtaa myös sarjaa. Suurin meriitti valmentajana Jokanovicillä on Watfordista 2014-15. Hän nosti seuran Valioliigaan, mutta ei saanut seurassa siitä huolimatta jatkaa.

Valmentajan vaihtuminen Fulhamissa voi tuoda uuden mahdollisuuden suomalaismaalivahti Jesse Joroselle. Aiemmassa komennossa nuorelle maalivahdille ei vastuuta annettu ja Joronen on pelannut lainalla Englannin neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla Stevenagessa.