Huuhkaja-toppari teki jatkosopimuksen Norjan suurseuran kanssa – ”Hän on nyt myös kapteenimme”

© Kuva: Juha Tamminen

Norjan kärkiseuroihin lukeutuva Molde tiedotti viime viikon lopulla tehneensä Joona Tovion kanssa jatkosopimuksen, mikä pitää miehen seurassa seuraavat kaksi kautta.

– Hän on pelaaja, joka on osoittanut tasonsa siitä lähtien, kun hän saapui seuraan. Hän pystyy pelaamaan useilla pelipaikoilla ja hän on johtajatyyppi. Nyt kun Daniel [uransa viime kauteen päättänyt Berg Hestad ] ei ole enää täällä, on Joona kapteenimme, seuran päävalmentajaksi palannut Ole Gunnar Solskjaer kertoi seuran kotisivuilla.

Toivio on kantanut aiemminkin nauhaa Berg Hestadin poissa ollessa.

Pelaajauraltaan etenkin ManU:n huippuvuosilta muistettu Solskjaer luotsasi seuraa jo vuosina 2011-2014 ennen epäonnistunutta pestiä Cardiff Cityssä. Hän johdatti Molden kahteen peräkkäiseen mestaruuteen kausina 2011 ja 2012.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.