Jos Mestarien liigan voittaa puolustamalla, pokaali matkaa Espanjaan
Mestarien liigan neljännesvälierien avausosat on pelattu ja viimeisimpänä pelipäivänä Atletico Madrid haki vieraista maalittoman tasapelin PSV Eindhovenia vastaan. Tulos ei sinällään ole yllätys – ainakaan espanjalaisseuran nollapelin vuoksi -, jos katsotaan tilastoja.
Atletico Madrid -luotsi Diego Simeonella on koko Mestarien liigan pienin päästettyjen saldo päävalmentajaksi, kun huomioidaan yli 15 ottelua kilpailussa valmentaneet miehet.
Simeone on luotsannut Atleticoa vuodesta 2011 ja tämä on miehen ainoa seura, jonka kanssa hän on pelannut Mestarien liigaa. Atletico on argentiinalaisen alaisuudessa päästänyt Mestarien liigassa vain 0,62 maalia ottelua kohden.
Muista nykyluotseista top5:een mahtuu vain Luis Enrique, jonka kahden kauden aikana hyökkäysvoimaisena joukkueena etenkin tunnettu Barcelona on päästänyt omiinkin vain 0,75 maalia ottelua kohden.
0.62 - Diego Simeone has the best goals conceded per game rate in CL among the managers with min 15 games. Cholo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
