Pelaajilta tyly tuomio: Andrea Pirlo on yliarvostetuimpia

© Kuva: Getty Images

ESPN on kysynyt 123 MLS-pelaajalta heidän mielipidettään sarjan yliarvostetuimmasta pelaajasta. Kyselyyn sai vastata paljastamatta henkilöllisyyttään.

New York City FC:n yhdysvaltalaispelaajaa Max Diskerudia pidettiin kyselyn mukaan sarjan yliarvostetuimpana ennen Toronto FC:n Jozy Altidorea.

Sen jälkeen tuloksissa alkaakin näkyä tutumpia nimiä, sillä kyselyyn osallistuneiden MLS-pelaajien mielestä New York Cityn Frank Lampard on sarjan kolmanneksi yliarvostetuin ennen saman seuran Andrea Pirloa, joka siis keräsi neljänneksi eniten ääniä.

Pirlo siirtyi MLS:ään viime vuoden heinäkuussa. 36-vuotias pallotaituri ei ensimmäisen kauden perusteella sopeutunut erityisen hyvin kovatempoiseen sarjaan, jossa juostaan usein kovaa päästä päähän välillä ilman suurempaa ajatusta. 37-vuotias Lampard puolestaan kärsi paljon loukkaantumisista.

Seuraavat neljä nimeä ovat myös tuttuja: viidenneksi yliarvostetuimpana pidetään LA Galaxyn Steven Gerrardia, kuudenneksi ylsi saman seuran Giovani Dos Santos, häntä seurasi puolestaan Toronton Michael Bradley ja kahdeksanneksi yliarvostetuimpana pidettiin Seattlen jenkkihyökkääjää Clint Dempseyä.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!