© Kuva: Getty Images

Pelaajilta tyly tuomio: Andrea Pirlo on yliarvostetuimpia

ESPN on kysynyt 123 MLS-pelaajalta heidän mielipidettään sarjan yliarvostetuimmasta pelaajasta. Kyselyyn sai vastata paljastamatta henkilöllisyyttään.

New York City FC:n yhdysvaltalaispelaajaa Max Diskerudia pidettiin kyselyn mukaan sarjan yliarvostetuimpana ennen Toronto FC:n Jozy Altidorea.

Sen jälkeen tuloksissa alkaakin näkyä tutumpia nimiä, sillä kyselyyn osallistuneiden MLS-pelaajien mielestä New York Cityn Frank Lampard on sarjan kolmanneksi yliarvostetuin ennen saman seuran Andrea Pirloa, joka siis keräsi neljänneksi eniten ääniä.

Pirlo siirtyi MLS:ään viime vuoden heinäkuussa. 36-vuotias pallotaituri ei ensimmäisen kauden perusteella sopeutunut erityisen hyvin kovatempoiseen sarjaan, jossa juostaan usein kovaa päästä päähän välillä ilman suurempaa ajatusta. 37-vuotias Lampard puolestaan kärsi paljon loukkaantumisista.

Seuraavat neljä nimeä ovat myös tuttuja: viidenneksi yliarvostetuimpana pidetään LA Galaxyn Steven Gerrardia, kuudenneksi ylsi saman seuran Giovani Dos Santos, häntä seurasi puolestaan Toronton Michael Bradley ja kahdeksanneksi yliarvostetuimpana pidettiin Seattlen jenkkihyökkääjää Clint Dempseyä.