Manchester Cityn tähti vaihtaa kilpailevaan Valioliiga-seuraan?

© Kuva: Getty Images

Inter Milaniin vahvasti yhdistetty Manchester Cityn Yaya Toure aikoo Mirrorin mukaan hylätä tarjoukset Italiasta, ja etsiä sen sijaan pelipaikan toisesta Valioliiga-seurasta.

32-vuotiaan keskikenttäpelaajaan uskotaan jättävän Manchester Cityn ennen ensi kautta, jolloin seuran valmentajaksi saapuu Pep Guardiola. Toure pelasi Guardiolan alaisuudessa aiemmin Barcelonassa, kunnes hän jätti seuran taakseen menetettyään pelipaikkansa Sergio Busquetsille.

City ei ole toistaiseksi tarjonnut Tourelle uutta sopimusta nykyisen tilalle, joka päättyy vuoden 2017 kesään.

Mirrorin mukaan pelaaja haluaa kuitenkin pysytellä Englannissa ja Valioliigassa, tarjoaa City uutta sopimusta tai ei.

Ongelmaksi uuden sopimuksen saamisessa saattaa muodostua Touren valtaisa, yli 270 000 euron viikkopalkka.

Mikäli asuminen Englannissa on norsunluurannikkolaiselle ratkaisevan tärkeää, on hyvin todennäköistä, että hän joutuu tyytymään suureen palkanalennukseen, sillä Manchester Cityn kaltaista palkanmaksukykyä ei Valioliigassa löydy monelta joukkueelta.