Irlannin päävalmentaja möläytti jälleen – homovitsi ei naurattanut kaikkia
Kuva: Getty Images
EM-kisoihin valmistautuvan Irlannin päävalmentaja Martin O’Neill on joutunut pyytelemään anteeksi sanomisiaan.
Irlannin joukkue kokoontui viime viikon keskiviikkona Corkissa. Tilaisuus ei ollut medialle avoin, sillä paikalla oli vain järjestävä taho eli radiokanava Today FM.
O’Neillin oli vitsaillut tilaisuudessa ja hänen kommenttinsa on jotakin reittiä päässyt otsikoihin. O’Neill kertoi, että hänen ja apuvalmentaja Roy Keanen oli otettava helmikuussa mukaansa Super Bowlin finaaliin Yhdysvaltoihin myös valmentajat Steve Guppy ja Steve Walford.
O’Neill oli murjaissut, etteivät he voineet matkata Keanen kanssa kahdestaan, jottei heitä olisi luultu homoiksi. Tämä vitsi ei naurattanut kaikkia.
– Jos olen antanut asiattomia kommentteja, niin tietenkin pyydän anteeksi. Yritän elää loppuelämäni antamatta epäsovinnaisia lausuntoja, O’Neill oli sanonut Guardianin mukaan.
Irlannin päävalmentaja on ollut aiemminkin esillä möläytystensä vuoksi. Aiemmin tänä vuonna hän ehdotti, ettei rumia vaimoja ja tyttöystäviä päästettäisi joukkueen hotelliin Ranskan EM-kisoissa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pornotähdeltä härski lupaus PSG-vahdille – totuus tuli vaimon suusta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Elävän legendan taru jatkuu