SJK ryöväsi PS Kemin johtotähden!

© Kuva: Juha Tamminen

PS Kemin ykkösmaalintekijä ja runkopelaaja Billy Ions siirtyy mestarijoukkue SJK:hon.

Ions pelaa loppukauden lainalla, mutta sen jälkeen hän on kaudet 2017 ja 2018 SJK:n sopimuspelaaja.

– Olemme seuranneet Billyn otteita jo pitkään ja tiedämme, että hän tuo hyökkäyspeliin uusia vaihtoehtoja ja variaatioita. Hän on vielä nuori pelaaja, mutta otteet PS Kemin paidassa ja siellä kapteenina toimiminen puhuu puolestaan. On myös hyvä juttu, että hän voi liittyä mukaamme jo nyt ja hän pääsee loppukauden aikana sisään seuran sekä joukkueen rutiineihin. Siten pääsemme heti ensi talvena aloittamaan täysillä hänen kanssaan, kommentoi SJK:n päävalmentaja Simo Valakari seuran nettisivuilla.

Ions pelaa PS Kemin paidassa vielä Interiä ja RoPS:ia vastaan. Uudessa seurassaan hän on pelikelpoinen 27. elokuuta, kun kun SJK kohtaa HIFK:n.