Video: AIK:lta upea kulttuuriteko – Eero Markkasen saattajana upea daami

Tukholmalaisseura AIK muisti upealla tavalla vanhempia kannattajiaan viime sunnuntain Allsvenskan-ottelussa Gefleä vastaan.

Yleensä jalkapallo-otteluissa saattajat ovat seuran omia junioreita, mutta AIK käänsi asetelman päälaelleen. Seura muisti vanhimpia kannattajiaan ja he pääsivät saattamaan seuran pelaajiston kentälle.

AIK:n suomalaishyökkääjä Eero Markkanen sai saattajakseen upean daamin. Saattajia johti ruotsalainen jalkapallovaikuttaja Lennart Johansson, joka on toiminut myös UEFA:n puheenjohtajan vuosina 1990-2007.

Kentälle tultiin upean ryhdikkäästi ja koko katsomo taputti seisaallaan. Teko huomioitiin laajasti ympäri Eurooppaa. Esimerkiksi Iso-Britannian julkinen tv-kanava BBC antoi tunnustusta AIK:n teolle.

AIK voitti ottelun Markkasen maalilla 1-0.