Liverpool piti hätäpalaverin ennen Tottenham-ottelua – ”Olimme pettäneet itsemme”
Kuva: Getty Images
Liverpool voitti lauantaina ensimmäisen Valioliigan ottelunsa tänä vuonna, kun se kaatoi Tottenhamin lukemin 2-0.
Lauantaista taistoa edelsi kymmenen pelin jakso, jonka aikana punanuttujen ainoaksi voitoksi merkittiin 1-0-vierasvoitto Kakkosliigan Plymouth Argylea vastaan FA Cupin uusintaottelussa.
Joukkueen kapteeni Jordan Henderson kutsui kaksi päivää ennen Tottenham-ottelua joukkuekaverinsa koolle Liverpoolin harjoituskeskukseen. Palaverin tarkoituksena oli purkaa tuntoja viimeaikaisista otteista ja muistuttaa pelaajia heidän vastuustaan.
– Meidän on pysyttävä yhdessä. Se on vaikeaa, kun voittoja ei tule ja suoritustaso tökkii. On vain jatkettava taistelemista ja uskomista itseensä, Henderson kertoi Goalille.
Hänen mukaansa pelaajien itseluottamus on ollut kohdillaan, mutta joukkue ei ole esiintynyt haluamallaan ja vaatimallaan tasolla.
– Meistä tuntui, että olimme pettäneet itsemme, managerimme ja varsinkin fanimme. Pelaajina meidän on otettava siitä vastuu. Lauantain esitys ei vielä korjaa kaikkea, mutta se on hyvä alku ja askel oikeaan suuntaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa