SJK:lle kolme kovaa vahvistusta ja lisää tulossa? ”Skouttaamme vielä”

SJK tiedotti keskiviikkona tehneensä kolme uutta pelaajasopimusta. Riveihin liittyvät puolustajat Dani Hatakka ja Diego Bardanca sekä keskikenttäpelaaja Facundo Guichon.
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen vakionimiin kuulunut 22-vuotias Hatakka, siirtyy Seinäjoelle lainasopimuksella Norjan pääsarjaseura Brann Bergenistä. Lainasopimus kattaa koko kauden. Hatakka on pelannut Veikkausliigassa aiemmin FC Hongassa ja KuPS:ssa.
Espanjalainen 190-senttinen ja 23-vuotias keskuspuolustaja Bardanca, on tehnyt SJK:n kanssa 1+1-muotoa olevan pelaajasopimuksen ja hän siirtyy Espanjan kolmannen sarjatason Real Jaénin joukkueesta. Urallaan Bardanca on edustanut myös Levantea ja Real Valladolidia.
Uruguaylainen hyökkäävä keskikenttäpelaaja tai laituri Guichon, 26, on tehnyt SJK:n kanssa kahden vuoden pelaajasopimuksen. Guichonilla on pelejä Espanjan toisella sarjatasolla kasassa yli 60.
Guichon pelasi viime kaudella Alavesissa, joka nousi kauden päätteeksi La Ligaan. SJK:n päävalmentaja Sixten Boström oli tyytyväinen miesten otteisiin Espanjan leirillä.
– Nämä kaikki kolme pelaajaa osoittivat meidän leirillä, että heidän myötä joukkue vahvistuu. Jokainen heistä on vahvistus meidän joukkueeseen, Boström painotti seuran nettisivuilla.
SJK etsii vielä vahvistuksia joukkueeseen.
– Siirtoikkuna on kuitenkin auki ja skouttaamme vielä mahdollisia lisävahvistuksia, Boström myönsi.
Lähde: SJK
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Lionel Messille iso tunnustus Argentiinassa – ”Yksi kauneimmista, jonka olen saanut”
- Bayern Münchenin yhteydenotto yllätti Thomas Tuchelin – huippuvalmentajalla suuret tavoitteet keväälle
- Kylian Mbappé arvioi tulikastettaan Ranskan kapteenina – joukkuetoverin suuri onnistuminen sai tähden kehut
- ”Kapteeninnauha ei tule muuttamaan häntä” – näin Didier Deschamps kommentoi Kylian Mbappén ensiesiintymistä Ranskan kapteenina
- Huuhkajiin yksi muutos lisää ennen Pohjois-Irlanti -ottelua
- Ronald Koeman lyttäsi joukkueensa Hollannin kokeman nöyryytyksen jälkeen: ”En halua selitellä”
- Ranska takoi rumat lukemat Hollantia vastaan EM-karsinnoissa
- Bayern München vahvisti: Nagelsmann ulos, Tuchel tilalle
- Huuhkajista yksi sivuun vatsataudin takia
- Näkökulma: Bayern Münchenin toiminta on typerää, rumaa ja äärimmäisen epäammattimaista
- Näkökulma: Bayern Münchenin toiminta on typerää, rumaa ja äärimmäisen epäammattimaista
- Lionel Messille käsittämätön maalimäärä täyteen – pelin jälkeen vastustaja pyysi nimikirjoitusta pelipaitaansa
- Ranska takoi rumat lukemat Hollantia vastaan EM-karsinnoissa
- Lähde: Julian Nagelsmann yllättyi potkuistaan – ei ymmärrä Bayern Münchenin ratkaisua
- Ronald Koeman lyttäsi joukkueensa Hollannin kokeman nöyryytyksen jälkeen: ”En halua selitellä”
- Huuhkajiin yksi muutos lisää ennen Pohjois-Irlanti -ottelua
- Mesut Özil paljasti miksi siirtyi Barcelonan sijasta Real Madridiin – pettyi Pep Guardiolaan: ”Ei viitsinyt edes tutustua minuun”
- Bayern Münchenin yhteydenotto yllätti Thomas Tuchelin – huippuvalmentajalla suuret tavoitteet keväälle
- Bayern München on huolissaan tähtihankinnastaan – vire ja kunto laskussa
- Kylian Mbappé arvioi tulikastettaan Ranskan kapteenina – joukkuetoverin suuri onnistuminen sai tähden kehut