Tutut miehet nostivat KuPS:n tappioasemasta ohi – ”Teki hyvää voittaa pitkästä aikaa”
Kuva: Juha Tamminen
Kuopion Palloseura nousi keskiviikkona maalin tappioasemasta 3-1-voittoon harjoitusottelussa Kokkolan Palloveikkoja vastaan.
Kaikki ottelun maalit nähtiin ensimmäisen 31 minuutin aikana. Ykkösessä pelaavan KPV:n puolustaja Henri Myntti puski ensin vapaapotkutilanteesta vieraat johtoon. Kuopiolaiset tulivat kuitenkin ensin tasoihin ja pian ohi tähtihyökkäjiensä maaleilla. Gbolahan Salami osui kahdesti ja Ats Purje kerran.
KuPS:n päävalmentaja Jani Honkavaara kehui omiaan ensimmäisen jakson noususta, mutta sanoi, että kokkolalaiset pääsivät vielä jälkimmäisellä jaksolla peliin mukaan.
– Ensimmäisen maalin jälkeen me osoitettiin luonnetta ja tehtiin hienoja maaleja ja päästiin peliin mukaan. Toisella jaksolla KPV prässäsi ylhäältä ja meille tuli tilaisuuksia nopeisiin hyökkäyksiin. Me tehtiin kuitenkin huonoja ratkaisuja ylhäällä. KPV sai toisella jaksolla otetta peliin. Onneksi saatiin pidettyä johtoasema loppuun asti. Toiseen jaksoon ei voida olla hirveän tyytyväisiä. Teki hyvää voittaa pitkästä aikaa ja se on se päällimmäisin asia”, Honkavaara kertasi KuPS:n tiedotteessa.
Kuopiolaiset aloittavat kautensa Veikkausliigassa 10.4 vierasottelulla Helsingin Jalkapalloklubia vastaan.
Lähde: KuPS
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron