Zlatania kenkäissyt järkyttyi tuomiostaan: ”Olen todella pettynyt”
Kuva: Getty Images
Bournemouthin puolustaja Tyrone Mings järkyttyi saatuaan viiden ottelun pelikiellon Zlatan Ibrahimovicin tallomisesta.
TV-kuvasta oli hankala päätellä, oliko kyse tahallisesta teosta vai vahingosta, joka tapauksessa kenkä osui maassa makaavan Zlatanin päähän.
Tilanteen jälkeen Ibrahimovic löi Mingsiä kyynärpäällä kasvoihin, hän sai kolmen ottelun pelikiellon.
– Tuollainen käytös ei ole minulle tyypillistä pelaamista, sellainen ei tulisi koskaan edes mieleeni, Mings siunaili BBC:llä.
– Olen todella pettynyt FA:n päätöksestä. Viiden ottelun pelikielto silkasta vahingosta. Olen järkyttynyt, että jotkin ihmiset luulevat minun talloneen tahallani vastustajaa päähän, Mings twiittasi,
– Jalkani ei muuttanut kurssia, enkä missään vaiheessa pyrkinyt suuntaamaan sitä hänen päähänsä. Yritin vain ja ainoastaan palata puolustustehtäviin mahdollisimman nopeasti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran