Joukkuekaveri paljasti: Francesco Totti olisi halunnut epäonnistua pilkussa viimeisessä pelissään
Kuva: Getty Images
AS Roman puolustaja Juan Jesusin mukaan Francesco Totti olisi halunnut tahalleen epäonnistua rangaistuspotkussa viimeisessä pelissään.
Totti, 40, pelasi viimeisen pelinsä AS Roman paidassa Serie A:n päätöskierroksella Genoaa vastaan. Hän tuli vaihdosta kentälle 54. minuutilla.
Roman oli saatava ottelusta voitto, jotta se yltäisi Italian pääsarjan toiselle sijalle ja pääsisi siten suoraan ensi kauden Mestarien liigaan, koska sarjakolmonen Napoli hengitti joukkueen niskaan pisteen päässä.
Napoli voitti omassa viimeisessä sarjaottelussaan 4-2.
Diego Perotti upotti 3-2-voittomaalin lisäajan ensimmäisellä minuutilla, ja Roma pääsi juhlistamaan Tottin jäähyväisottelua sekä Mestarien liigan paikkaa.
Tottilla oli kuitenkin hieman erilainen loppuratkaisu mielessään hänen viimeiselle ottelulleen.
– Hän oli hermostunut koko viikon. Yhtenä päivänä hän saattoi sanoa, että lopettaa ja toisena hän vannoi jatkavansa. Ennen Genoa-peliä me kaikki kokoonnuimme pukukoppiin, jossa hän sanoi: ”Jos me saamme rangaistuspotkun, en aio tehdä siitä maalia, potkaisen pallon katsomoon, kertoi Jesus Radio Atlantidan haastattelussa.
– Pilkkua ei ikinä tullut, joten hän potkaisi nimikirjoituksellaan varustetun pallon katsomoon pelin jälkeen. Totti on fantastinen ihminen ja hän ansaitsee paljon enemmän kuin vain juhlat. Hän on ihminen, joka tarjoaa paljon apua sitä tarvitseville ilman, että tekee siitä suurta numeroa.
Jesuksen rangaistuspotkukertomuksen vahvisti myös Sky Sport Italian kommentaattori Fabio Caressa.
– Jos Roma olisi saanut pilkun niin, että peli olisi jo ratkennut, Totti olisi ottanut pallon, laittanut nimikirjoituksensa siihen ja ampunut sen ohi tarkoituksella. Hän olisi halunnut laukoa sen yleisöön lahjana kannattajille, sanoi Caressa ESPN:n mukaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon