Real Madrid palauttaa 20-vuotiaan hyökkäälupauksensa Borja Mayoralin takaisin joukkueeseen, kertoo ESPN. Viime kauden Bundesligassa, Wolfsburgin vahvuudessa pelannutta Mayoralia on ennakoitu yhdeksi Real Madridin tulevista suurnimistä.

Paluu Realiin on Mayoralille mahdollinen ponnistuslauta tähtiin mutta myös helpotus menneeseen. Managerikarusellia pyörittäneen Wolfsburgin mennyt kausi päättyi todella heikosti, seuran jäädessä sijalle 16. ESPN:n mukaan juuri managerivaihdokset johtivat Mayoralin vähälle jääneeseen peliaikaan. Uudet valmentajat olivat nimittäin suosineet kentällä kokemusta puhtaan taidon sijaan.

Vielä kaksi kautta sitten Real Madridin Mestarien liigan neljännesfinaalissa voittaneen Wolfsburgin matka alaspäin on ollut apea ja lupaavat pelaajat ovat jättäneet seuran yksi toisensa jälkeen.

Mayoralin ura sen sijaan saattaa urjeta palautuksen myötä ennennäkemättömällä tavalla. Nyt Mayoralilla on edessään todella tärkeä kesä, jotta mies pystyy vakuuttamaan madridilaiset kyvyistään edustaa tuoretta Mestarien liigan voittajaa tulevalla kaudella.

Mikäli miehen ura lähtee lentoon ja Mayoral lunastaa häneen asetetut odotukset, Zinedine Zidanella saattaa tulevalla kaudella muhia superyllätys miehistössään.